En faydalı 5 GoPro aksesuarı

0

GoPro ya da farklı bir marka aksiyon kameranız varsa size önerebileceğimiz 5 faydalı aksesuar ile cihazınızı daha verimli ve eğlenceli olarak kullanabileceksiniz.

Aksiyon kamerası dendiğinde akla gelen ilk marka olan GoPro, bu kategoriye ismini veren bir şirket. Günümüzde gerek bu markanın gerekse Çinli ve diğer ülkelerdeki markaların birçok aksiyon kamerasını satın alıp kullanmak mümkün. Adı üzerinde aksiyon kamerası bisiklete binme, motosiklet kullanma, çeşitli aksiyon sporlarında kullanılan bir cihaz. Temel görevi video kayıt etmek olan bu minik yardımcılarımız aynı zamanda fotoğraf da çekebiliyor.

En faydalı 5 GoPro aksesuarı

Aksiyon kameraları birçok işe yarasa da farklı aksesuarlarla bu özellikleri geliştirmek de mümkün. Hatta aksesuarlar olmasa GoPro modellerinin eksik kalacağını düşünüyorum. Günümüzde birçok aksiyon kamerası aksesuarı bulmanız mümkün. Farklı durum ve kullanımlar için farklı aksesuarlar alabiliyorsunuz. Bu yazımda genel kullanım için ihtiyacınız olacak 5 farklı GoPro aksesuarını anlatıyorum. Bunlar dışında onlarca farklı aksesuarın olduğunu ve ihtiyacınıza göre bunları da kullanabileceğinizi belirtelim.

Mini Tripod

Aksiyon kamerasını kullanırken yanınızda mini bir tripod taşımanızı öneririm. Zira kamerayı bir yere koymak ya da elde daha rahat tutmak için bu tarz bir aksesuar işinize yarayacaktır. Fazla yer yer kaplamayan bu aksesuarı sürekli yanınızda taşıyarak her zaman kullanabilirsiniz. Piyasada birçok farklı marka ve model mini aksiyon kamerası bulunuyor. Bunlardan herhangi biri işinize yarayacaktır.

El şamandırası

Teknik bir adı olmasa da suda batmayan bir çubuk gibi düşünebileceğimiz el şamandırası üzerine GoPro takılabilen bir aksesuar. Suda batmadığı için su sporları yapanların kullanabileceği bu aksesuar, bu tarz ihtiyaçları olanlar için faydalı bir ürün. Bu ürünler sadece GoPro değil aynı zamanda farklı markaların aksiyon kameraları ile de uyumlu oldukları için onlarla da birlikte kullanabilirsiniz.

Açık kutu

GoPro modellerinin hepsi için ek olarak satılan bir kamera kutusu alabilirsiniz. Bu kutular genelde su geçiren (eski GoPro modelleri bu tarz aksesuarlar olmadan suda kullanılamıyor) modellerin suda kullanılmalarını, su geçirmeyen modeller içinse daha derinlerde de kullanılabilmelerini sağlıyor.

Bu kutuların (İngilizce’de Case adı veriliyor) yan bağlantıları açık versiyonları da bulunuyor. Bu tarz kutular ağırlıklı olarak aksesuar bağlantısı (şarj ya da mikrofon gibi) kullanılıyor. Zira tam kapalı kutulara bu tarz aksesuarlar bağlanamıyor. Bu ihtiyaç için açık kutu (İngilizce’de Skelton Case diye geçer) çözümler bulunuyor. Açık kutu çözümü haliyle su geçirdiği için su altında kullanıma uygun değil. Bu tarz bir ürün alacaksanız elinizdeki GoPro modeline uygun olanı seçmek zorundasın. Zira örneğin Hero 3 modeline uygun olan kutu Hero 4 ile kullanılamaz.

Klipsli bağlantı aparatı

Benim günlük hayatta en fazla kullandığım aksesuarlardan biri de klipsli bağlantı aparatı. Kıskaçlı tasarımı ve üzerinde bulunan GoPro bağlantı yuvası ile her türlü çanta, askı ya da gömlek gibi yere tutturularak kullanılabilen bu aksesuar birinci kişi gözünden (yani iki elinizde açıkta) videolar çekmenizi sağlıyor. Özellikle bir şeyi anlatırken, bir mekanı gezerken ya da bir yemek tarifi verirken bu tarz bir aksesuar çok işe yarıyor. Çantanızda mutlaka olması gereken bir ürün.

Roll Bar bağlantısı

Yine aksesuar çantamda yer alan güzel bir ürün. Bisiklet, motosiklet ya da bir boruya GoPro bağlamak için kullandığım faydalı bir çözüm. Her türlü boruya takılarak kullanılan bu aksesuar istediğiniz yere aksiyon kameranızı monte etmeye yarıyor. Diğer aksesuarlarda olduğu gibi bu da farklı aksiyon kamerası modelleriyle kullanılabiliyor. Ancak bu kullanım için küçük bir dönüştürücü gerekiyor. Bunu da hatırlatalım.

GoPro ve genel olarak aksiyon kameralarının aksesuar dünyası gerçekten çok büyük ve zaman zaman kafanız karışabiliyor. Bu yazımda bu kafa karışıklığına bir nebze olsun çözüm bulmaya çalıştım.

Işığınız bol olsun…

 

 

Yazıda anlattığımız aksesuar ürünlerine aşağıdaki linklerden göz atabilirsiniz.

 

Mini Tripod:    https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_tamron-mtp%C4%B1x%C4%B1evo-bk-2-section-mini-tripod-siyah-1170554.html

 

El şamandırası: https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_urban-revolt-21350-aksiyon-kamera-i%C3%A7in-sabit-olmayan-kavrama-yeri-1166280.html

Açık kutu: https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_gopro-5gpr-ahssk-301-a%C3%A7%C4%B1k-kamera-kutusu-hero3-hero3-1128321.html

 

Klipsli bağlantı aparatı: https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_urban-revolt-klipsli-ba%C4%9Flant%C4%B1-aksiyon-kamera-aparat%C4%B1-1162962.html

 

Roll bar bağlantısı: https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_gopro-roll-bar-ba%C4%9Flant%C4%B1-par%C3%A7as%C4%B1-1095129.html

 

Cevap bırakın