En Doğru Selfie Nasıl Çekilir?

0

Selfie ya da Türkçe karşılığı olan “öz çekim” son zamanların sosyal medyada oldukça fazla rağbet görüyor. Durum böyle olunca da en doğru selfie nasıl çekilir konusunda bazı ipuçları vererek sosyal ağlardaki paylaşımlarda en başarılı selfie çekimlerine imza atmanıza yardımcı olmak istiyorum.

En Doğru Selfie İçin Odak Noktası Sizsiniz

Selfie çekerken kendinizden başka bir objeye odaklanmayın. Kendinizi en iyi hangi açıdan ve nasıl çekebileceğinze odaklanarak ışığı farklı açılardan alarak en doğru açıyı bulana kadar denemeler yapın.

Vesikalık Çektirmiyorsunuz !

Selfie çekerken doğal görünmeye gayret edin ve yüzünüzü, göz hizasının üst tarafından aşağıya doğru ve biraz da yan taraftan çekmeye özen gösterin. Böyle yaparak çok daha çekici selfieleriniz olacaktır. Şunu asla unutmayın; resmi makamlara vermek veya pasaport için vesikalık çektirmiyorsunuz. Sosyal medyada ilgi çekmek için sizin daha çekici pozlara ihtiyacınız var. Yan, yüzünüz vesikalık fotoğraflarda olduğu gibi doğrudan fotoğrafın ortasında olmasın.

Selfie Çubuğu Kullanın

Eğer daha net ve bulanık olmayan selfie çekmek istiyorsanız selfie çubuğu kullanmanız gerekecektir. Çünkü çoğu zaman elinizin titremesi sonucu net olmayan fotoğraflarınız çekeceksiniz. Bu durumu ancak selfie çubuğu kullanarak aşabilirsiniz. Ayrıca arka planın geniş bir şekilde kadraja girmesini sağlamak için kolunuz kısa kalacağından açıyı genişletmek için daha uzun bir mesafeye ihtiyaç duyacağınız için bunu ancak bir selfie çubuğu ile sağlayabilirsiniz.

Bakımlı Saçlar, Makyaj ve Aksesuarlar

Selfie çekerken saçınızın bakımlı ve kadınların da makyajlı olması hatta gözlük, bandana, fular, kolye ve küpe gibi aksesuarların kullanılması ortaya daha çekici görüntüler çıkmasını sağlayacağından daha çok beğenilen selfielere imza atabilirsiniz. İşi çok fazla abartmadan aksesuar kullanarak çekim yapmayı tecrübe etmelisiniz

Filtre Kullanarak Daha İyi Sonuçlar Alabilirsiniz

Telefonunuza yükleyebileceğiniz çok başarılı çalışan fotoğraf düzenleme ve filtreleme uygulamaları mevcut. Bunları kullanarak yüzünüz için gerekli filtreyi seçebilirsiniz.

Daha Az Kilolu Görünmek İçin Yan Dönün

Fazla kilolarınız ortaya pek çıkmasın istiyorsanız poz verirken vücudunuzu küçük bir açıyla sağ veya sol tarafa döndürerek selfie çekiminde daha az kilolu görünebilirsiniz.

Sizi İyi Gösteren Doğru Renkleri Seçin

Kırmızı, mavi, turuncu, sarı ve yeşil gibi çekici gösteren renkleri tercih etmeniz daha çok beğeni almanızı sağlayacaktır. Fotoğraflarda çok iyi renk vermeyen gri, açık pembe ve kahverengi gibi soluk renkleri kullanmamaya çalışın.

Doğru Işık Ayarı Yapmak

Işığın geldiği açı fotoğraf kalitesini aşırı etkiler. Esas dikkat etmeniz gereken ışığın tepenizden veya tam arkanızdan gelmesi durumudur. Eğer ışık başınızın arkasından gelirse yüzünüz karanlık olarak görülür. Işık tepenizden geldiğinde ise yüzünüzün bir bölümü gölgede kalır. Doğru ışık yüzünüze karşıdan gelen ışıktır. Ancak bu şekilde yüzünüz aydınlık çıkar.

Abartılı Pozlardan Kaçının

Hafif bir tebessüm veya naif bir gülüş iyi görünebilir. Acayip dudak hareketi, abartılı yüz mimiklerinden ve aşırı ciddiyetten uzak durun.

 

Cevap bırakın