En değerli sosyal medya şirketi artık Facebook değil

0

Facebook, her ne kadar gelir modeli ve kullanıcı tabanıyla şaşırtıcı veriler sunsa da ‘tahtından indirilemez özellikte’ değil. Şaşırtıcı detaylara hazır olun…

Çin’in en önemli sosyal medya uygulaması Wechat’i bünyesinde barındıran Tencent, Facebook’u geride bıraktı. Dünyanın en değerli sosyal medya şirketi ünvanını ele geçiren şirketin yeni piyasa değeri 523 milyar dolar.

Aynı zamanda bir mobil ödeme uygulaması olarak da kullanılabilen Wechat’in sahibinin ulaştığı son değer, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’ndaki yüzde 2,38 oranındaki artışla şekillendi.

Facebook’un geride bırakılmasının yanı sıra en değerli beşinci teknoloji şirketi olma özelliği de elde edilmiş durumda. Liste şöyle sıralanıyor;

  1. Apple
  2. Alphabet
  3. Microsoft
  4. Amazon
  5. Tencent

Asya’nın en büyüğü

Tencent, sosyal ağ şirketi olmasının yanı sıra Çin’de adeta bir fenomen. WechatPay ve Tencent Video gibi platformları da elinde bulunduruyor, bu platformlar; Samsung Pay, YouTube gibi dev markaların muadili durumunda. Yeni değerlemesi ise bir diğer çarpıcı sonucu daha ortaya çıkarıyor; 1998 yılında kurulan Tencent, Alibaba’yı dahi geride bırakarak Asya’nın en değerli teknoloji şirketi.

980 milyon aktif kullanıcısı bulunan Wechat ile aynı zamanda günlük 38 milyar mesaj paylaşımı gerçekleşiyor.

Cevap bırakın