En çok satan akıllı telefonlar açıklandı!

0

Geride bıraktığımız ilk çeyrekte en çok satan akıllı telefonlar açıklandı. İşte ilk sırada yer alan modeller.

Akıllı telefon pazarında ilk çeyrek epey hareketli geçti. Üreticiler bu yıl yeni telefonlarıyla kozlarını oynarken, Apple ise geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü iPhone 12‘ler ile rekabete ortak oldu. Hatta ortak olmakla kalmadı, aynı zamanda tüm rakiplerini de geride bırakmayı başardı.

Tanınmış analist şirketlerinden Counterpoint, 2021’in ilk çeyreğine dair raporları yayımladı. Bu rapora göre Apple’ın telefonları başı çekerken, Android modellerden ise hiçbir telefon ilk üç sırada bile yer almadı.

En çok satan telefon iPhone 12 oldu

Raporlara göre iPhone 12, birim sayısına göre birinci çeyrekte en çok satan akıllı telefon oldu. Bunu takip eden ise yine Apple’ın iddialı modellerinden iPhone 12 Pro Max oldu. Ancak şirketin kasasına giren parayı göz önünde bulundurduğumuzda her iki telefonun yer değiştirdiğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Zira daha pahalı olan iPhone 12 Pro Max, standart modele göre gelir konusunda şirkete daha çok katkı sağlıyor.

Listeye göre üst düzey akıllı telefonlar, diğer bir söyleyişle amiral gemisi modeller en çok parayı kazandıran telefonlar oldu. 400 doların üzerinde fiyata sahip olan bu cihazlar küresel gelirin de yüzde 65’ini oluşturuyor.

Genelleme yapacak olursak Apple, 400 doların üzerindeki segmentte lider durumda ve bunu iPhone 12 serisiyle elde ediyor. Özetle Apple’ın bu akıllı telefonları, küresel akıllı telefon gelirinin üçte birini oluşturuyor. Samsung ise, 150-250 dolar aralığında zirve yapan üretici oldu. 150 doların altındaki payı ise Xiaomi aldı.

 

 

Cevap bırakın