Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiOyuncular tercihini yaptı! İşte en popüler işletim sistemi

  Oyuncular tercihini yaptı! İşte en popüler işletim sistemi

  Steam, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği donanım ve yazılım anketlerinin sonuçlarını paylaştı. Böylece kullanıcıların hangi işletim sistemlerini, grafik kartlarını ve RAM kapasitelerini tercih ettikleri gibi kritik detaylar hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Peki Aralık 2023 itibairyle en çok kullanılan işletim sistemleri hangileri?

  En çok kullanılan işletim sistemleri – Aralık 2023

  Steam, aralık ayının en çok kullanılan işletim sistemlerini paylaştı. Buna göre geçen yıllarda çıkış yapan ve ilk etapta ciddi sorunlarla gündemden düşmeyen Windows 11, son dönemde sorunlardan büyük ölçüde arınmasına rağmen halen oyuncuların tercih ettiği bir sürüm değil. Hatta geçen ay yüzde 0,09’luk düşüşle kullanım oranlarında yüzde 41.95 seviyelerine kadar geriledi.
  Pastadaki en büyük payın sahibi Windows 10 ise geçen ay gözle görülür bir artış ya da düşüş yaşamadı. Zira sürüm, aralık yüzde 0,08’lik bir düşüş yaşasa da yüzde 53.45’lik pazar payının sahibi oldu. Öte yandan bir döneme damga vuran ve son dönemde güncelleme desteğini kaybeden Windows 7 de geçen ay yüzde 0,01’lik bir düşüşle pastadan yüzde 0,68’lik bir pay aldı.

  Windows 11 sistem gereksinimleri

  İşlemci: 1 gigahertz (GHz) ya da daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  RAM: 4 gigabayt (GB)
  Depolama: 64 GB ya da daha büyük depolama cihazı
  Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
  TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
  Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
  Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
  İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.
  Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz hangi sürümü tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN