En başarılı meditasyon ve farkındalık uygulamaları

En başarılı meditasyon ve farkındalık uygulamaları

0

Son aylarda tüm dünya Covid-19 nedeniyle zor zamanlardan geçiyor. Çoğumuz alınan önlemler kapsamında aylarca evlerde zaman geçirmek durumunda kaldık, evden çalıştık, günlük alışkanlıklarımızdan satın alma davranışlarımıza pek çok şey değişti hayatımızda. Haziran itibarıyla atılan normalleşme adımlarıyla ise birçoğumuz kendini evden dışarı attı. Tatile gidenler, restoranlarda kafelerde arkadaşlarıyla görüşenler, evlenenler, parti yapanlar vs. derken yazın sonuna geldik ve korona virüs tablosunda yine nerdeyse en başa dönüldü. Önümüz kış ve bizi yine sıkı tedbirler bekliyor olabilir. Yine stresli ve endişe dolu bir döneme giriyor olabiliriz. Bu defa yaz dönemi öncesinden farklı olarak umutlarımız biraz daha kırılmış olabilir. Zira Nisan, Mayıs ayları için tüm dünyanın beklentisi yaz sonrası virüsün kontrol altına alınabileceği ve aşı konusunda atılacak adımlardı. Ama her ikisinde de pek bir yol alınamadı. Peki bu olumsuzluklarla dolu ortamda en azından kendi içimizde iyi hissetmek için neler yapabiliriz? Bunu çok değil birkaç ay kendinize emimin çok defa sormuşsunuzdur. Ama insan her şeye alışıyor. Araya giren yaz dönemi ile o dönemde aldığınız ya da alamadığınız cevaplara tekrar ihtiyacınız olabilir. Kötü düşüncelerden arınmak, bulunduğunuz anın farkına varmak ve zihninizi sağlıklı tutmak istiyorsanız aslında çözüm çok da uzaklarda değil. Evin içinde meditasyon ve farkındalık egzersizleri yapmak bu noktada iyi bir seçenek olabilir.

Meditasyon ve farkındalık egzersizleri her şeyden önce zihinsel sağlığınız için son derece faydalı. Günlük sorunlarla başa çıkmak, stresten uzak kalabilmek ve düşüncelerle savrulamadan şu ana odaklanabilmek bu egzersizlerin faydalarından sadece birkaçı. Pandemi ile birlikte online eğitimleri, zoom buluşmalarını iyiden iyiye kanıksadığımız için akıllı telefonumuz aracılığı ile egzersiz yapmak meditasyona yeni başlayan biri iseniz bile sizin için son derece kolay ve ekonomik olacak. Üstelik uygulama marketlerde bu kategorilerde ücretli ücretsiz sayısız seçenek var. Bu uygulamalar ile haftalık egzersiz programınızı yapabilir, istediğiniz seviyeden başlayıp meditasyondan farkındalığa birçok egzersizle tanışabilirsiniz. Ben de bu yazıda bazılarını denediğimiz son dönemin popüler yerli meditasyon ve farkındalık uygulamalarının detaylarını yazmak istedim.
Meditopia
Meditopia, popüler ve kaliteli yerli uygulamalardan biri. Ortaya çıkış amacı insanların içlerindeki mutluluğu keşfetmelerine ve günlük yaşantılarına taşıyacakları zihinsel dayanıklılığı geliştirmelerine yardımcı olmak. Meditopia uygulaması, binin üzerinde derin meditasyon ve müzik programını kullanıcılarına sunuyor. Bu meditasyonlar uyku, ilişkiler, yalnızlık, yetersizlik hissi gibi pek çok farklı konuda deneyimi ele alıyor. Meditopia’yı hem mobil uygulamasından hem de web platformu üzerinden kullanmak mümkün. Uygulamanın 7 günlük ücretsiz deneme süresi var. Tam sürümü ise aylık 14,99 TL veya yıllık 179,99 TL’ye geliyor.
Studio Canlı
Studio dilediğiniz zamanda ve yerde, mindfulness, meditasyon ve iyi yaşam alanındaki en iyi uzmanlara canlı olarak yüz yüze ulaşabildiğiniz bir mobil uygulama. Bu uygulamada mindfulness, meditasyon, yoga, diyet, fitnes ve koçluk gibi iyi yaşam kavramlarını uzmanlarından canlı görüntülü görüşmelerle öğrenebiliyorsunuz. Uygulama sayesinde evinizden ya da iş yerinizden, dilediğiniz zamanda ve sizin belirleyeceğiniz sürelerde ders alabiliyorsunuz. Amacınız farklı meditasyon tekniklerini deneyimlemek ise farkındalık, nefes, gevşeme ya da derin uyku meditasyonu gibi pek çok meditasyon tekniği yine bu uygulama sizleri bekliyor. Uygulamayı indirmek ücretsiz. Uygulama içindeki video dersleri, sesli egzersizler ya da meditatif müzikler ücretsiz olarak sizlere sunuluyor. Aylık canlı derslere sınırsız erişim için ise 39,90 TL ödemeniz gerek. Ya da girmek istediğiniz dersler için kredi satın alabiliyorsunuz.
An
An uygulaması günlük yaşamın bize getirdiği stres, dikkat dağınıklığı, odaklanma ve uykusuzluk gibi sorunların çözümü için etkili bir uygulama. Uygulama aynı kategorideki benzerlerine göre son derece yenilikçi. Örneğin, bu uygulama ile sanal gerçekliği kullanarak deniz kenarında harika bir meditasyon deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Bir diğer fark yaratan özelliği arkadaşlarınızla bir tarih, saat ve meditasyon belirleyip aynı anda An üzerinden meditasyon yapabilmeniz. Ayrıca uygulamaya giriş yaptığınızda size bazı sorular sorarak verdiğiniz cevaplara göre önerileri getiriyor. Uygulamanın ücretsiz sürümü 15 günlük, tam sürümü için ise aylık 19,99 TL veya yıllık 159,99 TL ödemeniz gerek.
Patika
Patika son dönemin popüler uygulamalarından bir diğeri. Zihnimizi güçlendirirken aynı zamanda sakinleştiren egzersizler içeren bir uygulama Patika. Uygulamada 21 günlük Mindfulness’ın Temelleri programından uyku kalitesine yönelik meditasyonlara motivasyon ve odaklanma artırıcı meditasyonlardan günlük pratiklere pek çok egzersiz var. Meditasyon içeriklerinin pek çoğu ücretsiz. Uygulamanın tamamını sınırsızca kullanabilmek içinse aylık ücret 24,99 TL, yıllık olarak satın aldığınız ise 179,99 TL ödüyorsunuz.
Nefes
Nefes uygulaması ücretsiz olarak sunduğu meditasyon sayısı çok fazla olmasa da, yerli meditasyon uygulamaları arasında şans verebileceğiniz uygulamalardan bir diğeri. Uygulamadaki meditasyonları isterseniz yalnızca müzik şeklinde dinleyebilir, isterseniz rehberli olarak başlatabilirsiniz. Uygulama depresyon başarı, sağlık, mutluluk, özşevkat stres ve endişe, ve 21 günlük meditasyon başlıkları altında içerikler sunuluyor. Dilerseniz ücretsiz sürümü deneyimleyebiliyorsunuz. Tam sürümü ise aylık 9,49 TL, yıllık ise 84,99 TL.

Cevap bırakın