En akıllı dijital asistan belli oldu

0

Yapılan bir araştırmaya göre en akıllı dijital asistan Google Assistant. İşte detaylar…

Alexa, Apple Siri, Microsoft Cortana ve Google Assistant başta olmak üzere dijital sesli asistanlar son yıllarda sıkça gündeme geliyorlar. Her ne kadar kullanım alanları ve sıklıkları hala yazılım geliştiricileri memnun etmese de beklentiler yakın gelecekte daha fazla kullanılacakları yönünde. Peki günümüzde en iyi akıllı asistan hangisi? İşte bu soruya odaklı bir araştırma gerçekleştirildi.

Stone Temple (NOT: Stone Temple Pilots müzik grubunun kısaltması değildir) adlı dijital pazarlama ajansı tarafından yapılan çalışmada Alexa, Apple Siri, Microsoft Cortana ve Google Assistant’a 5 biner soru yöneltildi. Google Assistant’ın en başarılı sanal asistan olduğu kaydedildi. Google’ın yazılımının en yüksek yüzdeyi elde ettiği kaydedildi. Cortana sıralamada ikincilikle yetindi; Microsoft’un sanal asistanı’nı Alexa izledi. Apple’ın Siri’si ise listede dördüncü sırada kendisine yer buldu.

Google ilk sırada…

Google, yapay zeka alanında rakiplerinin önüne geçmişe benziyor. Diğer yandan Alexa’nın geçtiğimiz seneye göre daha iyi olduğu, 2,7 kat daha fazla soruya yanıt verdiğinin altı çiziliyor. İlginç bir detay olarak daha çok soruya karşılık verse de doğru yanıt oranının azaldığı bildiriliyor. Apple ise çalışmada bir miktar hayal kırıklığı yaratmış durumda.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın