EMUI 10 yüklü P30 Pro için beklenmedik gelişme

0

Google servislerinin yüklü olmadığı ilk Huawei modelleri belirli pazarlarda satışa çıktı. Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerinin yanında EMUI 10 güncellemesi almış bir modelden de üzen haber geldi. Bazı EMUI 10 yüklü P30 Pro modelleri Google’ın testlerinde başarısız oldu.

EMUI 10 yüklü P30 Pro modelleri testi geçemedi

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Amerikan şirketlerinin Huawei ile çalışmasını engelleyen kararının ardından Huawei, Google servisleri olmayan ilk model ailesini tanıttı. Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro modelleri Google servisleri olmadan satışa çıkan ilk modeller oldu. Şimdi ise EMUI 10 beta yüklenmiş bazı P30 ve P30 Pro modellerinin Google’ın SafetyNet testini geçemediği iddiaları ortaya çıktı.

SafetyNet testi, cihazların orijinal ve sertifikalı yazılımlar çalıştırıp çalıştırmadığını garanti eden en önemli test. Bir cihazın bu testten başarı ile çıkamaması bazı Google hizmetlerinin yanında Netflix gibi diğer bazı önemli uygulamalara olan erişiminin de sağlanamayacağını anlamına geliyor.

Andriod Authority tarafından yayınlanan bir rapora göre, EMUI 10 beta yüklenmiş olan bazı P30 ve P30 Pro modelleri de bu testten başarıyla çıkamadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei de bu durumu doğruladı ve EMUI 10 beta yüklü olan P30 ve P30 Pro modellerinde yaşanan bu sorun için Google ile iletişim halinde olduklarını söyledi.

Huawei’nin açıklamasında aşağıdaki sözlere yer verdi:

“Google, beta aşamasındaki işletim sistemlerinin yüklü olduğu telefonların da sertifikalı görünmesine izin verir. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda ağustos ayının başlarında P30 ve P30 Pro için yayınlanan EMUI 10 beta sürümünün sertifikalı görünmediğini tespit ettik. Her iki modelin sertifikalı sürümleri tüm kullanıcılara erişecek. Şimdilik sorunu belirlemek için Google ile iletişim halindeyiz”

Cevap bırakın