Empire of Sin İnceleme

0

Oyun dünyasında her dönem açıp oynayabileceğiniz bazı oyun türleri vardır. Tycoon ve Sıra Tabanlı Strateji oyunları bu türlerin başında gelir. Yıllar geçse bile keyifle demlenen çay ve kahve ile birlikte ekranın başına geçtiğinizde sizi kendinde tutabilir bu yapımlar. Bu yazıda konuğumuz bu iki türü karıştırarak ortaya değişik bir sonuç çıkartmayı denemiş Empire of Sin.

1920’lerin Chicago’sunda geçen Empire of Sin bize mafya olmanın nasıl bir deneyim olduğunu yaşatmayı hedefliyor. Oyunun başında stilinize uygun bir karakteri seçerek bu maceraya ilk adımı atmış oluyorsunuz. Her karakterin kendince belli artı ve eksileri var. Biraz RPG öğeleri ile süslü olmasının getirisi olarak bize sunulan karakter çeşitliliği de gayet yeterli.

Oyun bizi küçük bir kenar mahalleden başlatarak kendi suç imparatorluğumuzu kurma aşamasında merdivenleri basamak basamak tırmanmaya hazırlıyor. Kimi noktalarda farklı mafya liderleri ile masaya oturup mahalleleri nasıl paylaşacağınızı, suç trafiğini nasıl yöneteceğinizi konuşurken, bazı noktalarda bunu reddedip biraz rakip liderin otoritesini sarsacak girişimlerde bulunarak şehirde korkulan isim olmayı seçebiliyorsunuz.

Kendi ekibinizi oluşturmak, ekibin silahlarını seçmek, ekibin birbiri ile uyumunu dahi göz önünde bulundurmak önemli bir kriter. Sonrasında işiniz biraz şansa biraz da elinizdeki silahların kalitesine kalıyor. Etrafınızda yer alan boş binaları satın alabilir ve kendi amacınız için kullanabilirsiniz. Rakip mafyaların binalarına ise saldırı düzenleyebilir ve onlardan ele geçirmek için şehirde çeşitli noktalarda rakiplerinizi takip edebilirsiniz. Bina çeşitleri de oyunun gidişatına göre oldukça güzel düşünülmüş. İsterseniz Bar ya da Casino yapabilir, İsterseniz pavyona ya da otele çevirebilirsiniz. İsterseniz alkol vs yasadışı alım satımlar için üretim merkezine de çevirebiliyorsunuz. Farklı mafya liderleri ile oyun içinde bazı görevlerde çeşitli alım satım anlaşmalarına da imkan tanınmış. Bu açıdan baktığımızda şehirde sizi zora sokmak isteyecek şekilde farklı isteklerle gelebiliyorlar.

Bu arada söylemeden geçmemek lazım, şehirde farklı mahalle yapısı ile birlikte büyüyen bir harita alanımız var. Böylece önce kendi bölgenizde sonra ise şehrin farklı noktalarında hakimiyetinizi sürdürmek için ailenizi büyütmeniz gerekiyor.

Gerçekten uzun bir serüven sizi bekliyor. 60’tan fazla ekibe alacağınız karakter var. Bunları haritada farklı yerlere dağıtmak, kendi aileniz altında rütbe atlatarak ve o karakterlere de yeni özgün yetenekler açarak ilerletebiliyoruz.

Dialoglar ve yeni alanlarda farklı mafya liderleri ile oyun bir miktar monotonluktan kurtuluyor lakin bu tarzı sevmeyen oyuncular oyundan çabuk sıkılabilirler.

 

Cevap bırakın