Elon Musk’tan sürpriz Tesla planı

0

Tesla CEO’s Elon Musk, şirketin borsadan çekilmesinin planlandığını duyurdu. İşte detaylar…

Önümüzdeki aylarda Türkiye’de faaliyetlerine başlayacağı bilinen ve elektrikli otomobilleri ile tanınan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, sürpriz bir sosyal medya paylaşımına imza attı.

Twitter üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımla Musk, Tesla’yı borsadan çekmeyi planladıklarını duyurdu. Şirket çalışanlarına da daha kapsamlı bir şekilde e-mail üzerinden ulaştırılan açıklama sonrası şirketin borsadaki işlemleri 1 saat kadar kapalı kalırken diğer detaylar da kamuoyuyla paylaşıldı.

Musk, henüz çalışmaları devam eden borsadan çekilme planı ile Tesla’ya faaliyetlerinin devamı noktasında daha iyi bir ortamın sağlayacağını ileri sürerek şunları söyledi: “Halka açık bir şirket olarak hisselerimizde zaman zaman dalgalanmalar yaşanıyor. Bu da aynı zamanda şirket hissedarı olan tüm çalışanların dikkatini ciddi biçimde dağıtıyor. Borsada işlem görmek bizi çeyrek sonuçlarının da baskısı altına alıyor. Bir çeyrek için doğru olan bir hareket, uzun süre içerisinde şirketin zararına olabiliyor. Ayrıca, şirket hisseleri üzerinden para kazanmak isteyen çok sayıda aracı da bulunuyor.”

Maliyetli bir süreç

Öte yandan Musk, Tesla’nın yeniden halka arzının söz konusu olabileceğine de işaret etti. Merak edilen soru ise borsadan çekilme planının neler içerdiği, ilk bilgilere göre sahip olunan hisseler için hissedarlara 420 dolar ödenmesi planlalıyor. Bu rakam, Tesla değerinin yüzde 20’si kadar daha fazlasının hissedarlara aktarımı anlamı taşıyor. Özetle borsadan çekilmek oldukça maliyetli bir süreci de beraberinde getiriyor.

Cevap bırakın