Elon Musk’ın tırı ‘Tesla Semi’ tanıtıldı

0

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret ederek temaslarda bulunan milyarder girişimci Elon Musk’ın şirketlerinden Tesla, bu kez de elektrikli ağır vasıtasını duyurdu. Tesla Semi adıyla lanse edilen tırın en çarpıcı özelliği, tek bir şarjla 800 km menzile sahip olması.

Spor ve binek otomobillerinin yanı sıra ağır vasıta modelini de görücüye çıkaran Tesla, ilginç tasarımıyla da dikkat çekiyor. Şöförün ortada oturacağı, yanlarında ise birer ayrı yolcunun seyahat edebileceği modern iç dizaynının yanı sıra dış kısmında Tesla Model 3’ten izler bulunuyor.

800 km menzili ile inanılmazın peşinde

Tam dolu bataryası ile 800 km gibi rekor bir menzil sunmasının yanı sıra 30 dakikalık şarjla 400 km gidebileceği belirtiliyor. Her iki mesafenin de son derece iddialı olduğunun altını çizmek gerekli.

Yarı-oto pilot sürüş özelliği de var

Öte yandan Tesla Semi standart ve aerodinamik paketiyle olmak üzere iki versiyonla tanıtıldı. Ayrıca standart pakette bir de sürpriz var, yarı-oto pilot sürüş özelliği.

Tırı önceden ayırmak mümkün ama…

Tesla, 2019’da seri üretimine başlayacağını duyurduğu modeliyle ilgili bir ‘kitlesel fonlama’ adımı atmayı da ihmal etmedi, satışa sunulduğu anda otomobil tedarik sorunları ile gündeme gelen şirkete 5000 dolar ödeyen her müşteriye 2019’da bir adet Tesla Semi ‘ayırmayı’ teklif etti. Böylelikle söz konusu tarihe kadar önemli ölçüde gelir elde etmenin hedeflendiği dikkatlerden kaçmadı.

Cevap bırakın