Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelElon Musk

  Elon Musk

  Bazı insanların hayal güçü diğerlerine göre daha fazladır. En çok sevdikleri şeyin başında, hayal kurmak gelir. Öncelikli amaçları kar etmek değildir. Tüm sektörler ve iş modelleri bu insanlar için bir araçtır. Kazandıkları veya kaybettikleri umurlarında değildir. İnsanlığa pozitif anlamda katkı yapan insanlar da bu kişilerdir.

  Elon Musk bu hayalperestlerden biri. Başarılı insanlar gibi başarıyı yakaladığı projeye sıkı sıkı sarılıp diğer alanları bir kenara bırakmıyor. Sürekli hareket halinde, sürekli ilerliyor. Bir projeden diğerine geçerken cebindeki tüm parasını yeni projesine yatırıyor. Para onun için bir araç. Kaybetmek veya kazanmak umurunda değil.

  Kanadalı bir anne ve güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Elon Musk,  programlamayı kendi kendine öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satarak, yazılımdan ilk kez para kazandı.

  Elon Musk içine kapanık bir çocukluk geçirdi. Özellikle güney Afrika’da yaşadığı yıllarda okula gitmekten nefret ediyordu. Çoğunlukla kendini kitaplara, yazılım geliştirmeye ve yeni fikirlere veriyordu.

  19 yaşında başladığı Queen’s Universitesi’nden ayrıldıktan sonra, The Wharton School’da ekonomi alanında, Pennsylvania Üniversitesi, Bilim ve Sanat Okulu’nda ise fizik alanında lisans eğitimi aldı.

  Lisans eğitimleri ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, kendisine “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşanüç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

  Elon Musk; Tesla Motors, Zip2 ve PayPal’ın kurucu ortaklarından. SpaceX’te CEO ve CTO; Tesla Motors’da CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmakta. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanı.

  ElonMuskTesla1_11

  Günümüze kadar yaptıklarına bakılırsa gerçek bir girişimci ruhuna sahip olan Musk, çocukluğunda beri gerçek bir kitap kurdu. Bilgisayar bilimlerinden felsefeye kadar eline geçen ne varsa okuyan Musk, bilgisayar programlamayı da Atari ve Commodere bilgisayarlarda öğrenmiş.

  1995’te kardeşi Kimbal ile internet sayfaları geliştiren bir firma kurarak iş hayatına atılan Musk, bu şirketi 1999’da 307 milyon dolara zamanın ünlü arama motorlarından Alta Vista’ya satarak 28 yaşında bir gecede milyoner oldu ve kendi payına düşen 22 milyon dolarla ilk iş bir uçak ve Mclaren-Formula-1 yarış otomobili aldı. Yine aynı yıl, internet üzerinden ödeme hizmeti veren bir firma kuran Musk daha sonraları firmadaki yönetim tarzının aldığı eleştiriler yüzünden arka plana düştü, fakat firmanın 2002’de Ebay tarafından 1,5 milyar dolara  satın alınmasıyla birlikte, yine bir gecede dolar milyoneri oldu. Bu firma daha sonra PayPal olarak adlandırılacaktı.

  Satıştan eline geçen 165 milyon dolarla bir çocukluk rüyasını gerçekleştirmek isteyen Musk, SpaceX adlı bir uzay yolculuğu firması kursa da bu sefer fikrine ortak olacak finansörler bulmakta güçlük çekti. Bu süreçte Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen Mars’ın kolonileştirilmesi üzerine bir konferansta Martin Eberhard’la tanışan Musk, Eberhard’ın kendisine açtığı elektirikle çalışan çevre dostu otomobil fikrinden etkilenerek, SpaceX projesine  paralel olarak Tesla projesine de katılma kararı aldı.

  ElonMuskPowerWall1_11

  Elon Musk, öncü kurucusu olduğu Tesla aracılığı ile Powerwall adında yeni bir girişime imzasını attı. Tesla, yakın gelecekte akıllı evlerin bir parçası olmaya hazırlanıyor. Evlere kolayca monte edilebilecek olan ve bakım gerektirmeyen Powerwall’lar, evinizin elektriğini daha düzenli bir hale getiriyor ve depolama özelliği sayesinde hem gündüz hem de gece, güneş enerjisinden yararlanmanızı sağlıyor. Bununla birlikte evimizin elektrik şebekesini de düzenleyen Tesla, PowerWall’un elektrik kesildiği jenaratör olarak kullanılmasını planlıyor.

  Musk, Silikon Vadisi’nde daha şimdiden geleceğin Steve Jobs’u olarak görülüyor.

   

  ElonMuskHyperLoop_112

  Musk’ın son çılgın projesi olarak Hyperloop’u sayabiliriz. Hyperloop ya da Türkçe uyarlamasıyla hız yuvarı olarak çevirebileceğimiz bu teknoloji ile insanlık yeni, üst düzey hızlı ulaşım aracını kullanmaya başlayacak.

  Hyperloop, eğer proje dönemini başarılı şekilde tamamlayıp, hayata geçerse, ulaşımda çığır açacağına kesin gözü ile bakılıyor. Los Angeles ile San Francisco arasında çalışması öngörülen Hyperloop’un iki kenti arasındaki yolculuğu 30 dakikaya düşürmesi planlanıyor.

  Hyperloop projesini anlatan Elon Musk; “Tabii aslında ışınlanmayı gerçekleştirebilsek müthiş birşey olurdu ama, bunu yapamadığımıza göre, son derece hızlı bir ulaştırma sistemi yaratmanın tek yolu, yerin üzerinde veya altında, özel koşullara sahip bir tüp inşasından geçiyor” olarak tanımlıyor.

  Hyperloop’un birbirlerinden 610 km uzaklıktaki Los Angeles ve San Francisco kentleri arasında kurulmasının planlandığı ulaştırma sisteminin, 6 milyar dolara gerçekleştirilmesi bekleniyor.

   

  Kaynak:

  http://teknoney.com/elon-musk-kimdir/

  http://lepicallidus.com/teknoloji/teslanin-sahibi-elon-musk-ve-bilinmeyenler

  http://teslaturk. com/elon-musk/

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN