Elon Musk: Tesla’nın otopilot modu kazaları yüzde 50 azaltıyor

0

Ekran_Resmi_2016-04-26_00_18_42

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın medyatik CEO’su Elon Musk, açıklamaları ile bir kez daha gündeme geldi. Kendi otomobillerindeki yeni ‘Autopilot Mode’ (otomatik pilot modu) ile ilgili konuşan Musk, bu özellik sayesinde kaza olasılığının yüzde 50’ye varan oranlarda azaldığını söyledi.

Bir tür yarı otomatik sürüş modu olarak özetlenebilen ilgili özellik, ilk kez 2015 ekim ayında kullanıma sunuldu. Geride kalan sürede Tesla sahiplerinin 50 milyon km’den fazla yol katettiği ve verilerin de buna dayandığı kaydedildi. Otomatik pilot modunun bir erken sürüm olduğu, normal bir insandan iki kat daha güvenli sürüş vaat ettiği, elde edilen verilerin memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

Tesla, ABD ve Avrupa’da tamamen kendi kendine gidebilen (otonom) araçlarının önümüzdeki iki yıl içinde yollara çıkacağını öngörüyor. Öte yandan bu alandaki çalışmaların henüz yeterli seviyede olmadığı belirtiliyor.

tesla

Konuyla ilgili konuşan uzmanlar, otonom araçlar konusunda çalışmalar yoğun şekilde işlenmesi gerektiğini, gerek sürücüler gerekse yollarda seyir halindeki diğer araç ve kimselerin güvenliği için prosedür ve testlerin yüksek seviyede gerçekleştirilmesi gerektiği noktasında birleşiyor.

Özellikle Japon otomobil üreticilerinin, son dönemde de Alman ve Amerikan markalarının otonom sürüş alanında çalışmalar yürüttükleri görülüyor. Yine teknoloji şirketlerinden Google’ın da çalışmaları, planlamaya göre 2020’de tamamlanacak şekilde sürüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın