Elon Musk, ‘beyne takılan çip teknolojisi’ Neuralink ile neyi hedefliyor?

0

Elon Musk, yeni projesiyle insanlığın doğuştan sahip olduğu ya da sonradan karşınıza çıkan fiziksel ve zihinsel kusurları ortadan kaldırmayı amaçlıyor…

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın YouTube üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında, hâlihazırda devam eden Neuralink projesi hakkında en son gelişmeler teknoloji meraklılarıyla paylaşıldı. Projeyle ilgili oldukça kilit öneme sahip hedefler hakkında kamuoyunun uzun süredir devam eden merakı giderildi.

Neuralink, birkaç yıl önce dile getirildiği ilk andan itibaren geleceğin yeni dünyası hakkında pek çok tartışmanın, bilim ahlâkı ve etiğinin odak noktasında yer almış bir proje. Hatta onu, “makineleşen insanlar” çağının başlangıcı olarak görenler olduğunu da söylemek mümkün.
Peki Neuralink nedir ve Elon Musk bizlerle neler paylaştı?

Neuralink en temel anlatımıyla insan beynine yerleştirilebilecek özel bir tür mikroçip. Geçmişten günümüzde pek çok bilim kurgu eserine ve komplo teorisine konu olan “beynimize takılan çipler” söyleminin gerçeğe dönüşmüş hâli özetle.

Elon Musk, ilginç projesiyle beraber insanlığın doğuştan sahip olduğu ya da sonradan edindiği fiziksel ve zihinsel kusurları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Örneğin görme kaybı, işitme problemleri gibi rahatsızlıklar Neuralink ile giderilebilecek. Uzuv eksikliklerine dayalı sakatlıklarda, protezlerin daha etkin kullanılması için Neuralink’in gücünden faydalanılacak. Bunların dışında zekâ geriliği problemlerinin giderilmesinde ve ileri yaşta ortaya çıkan Alzheimer gibi hastalıkların da tedavisi olacağı gözüyle bakılıyor.

Neuralink için, vücudumuzu entegre olacak ve onu sürekli kontrol edip onarımına yardımcı olacak bir komuta kontrol merkezi demek, öyle sanıyoruz ki yanlış olmayacaktır.

Cevap bırakın