Elektronik Cihazları Daha Uzun Süre Kullanabilmenin Püf Noktaları Nelerdir?

0

Elektronik cihazları, en basit tarifi ile elektrik akımının geçişini sağlayan parçalar kullanılarak imal edilmiş direnç, kondansatör, endüktör ve iletken elemanların montajı ile oluşturulmuş fonksiyonel ürünler olarak tanımlayabiliriz. Gelişen teknoloji ile birlikte artık cihazlarda çok farklı elektronik ekipmanlar da kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda yer eden televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinesi, akıllı cep telefonu, dijital saatler, yazıcılar, akıllı ev aletleri, beyaz eşya ve benzeri ürünlerin hepsi elektronik cihaz olarak adlandırılabilir.

Genel olarak elektronik cihazlar pahalı, belirlenmiş kullanım talimatları olan ve kullanırken çok dikkat edilmesi gereken hassas cihazlardır. İster evde ister ofis ortamında bunları daha uzun sürelerde kullanabilmek için bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Bunların neler olduğunu aşağıda başlıklar halinde sıralamay çalıştım.  

Elektronik Cihazları Uzun Ömürlü Nasıl Kullanırız?

İlk olarak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Satın aldığınız elektronik cihazın faturasını ve garanti belgesini saklamayı unutmayın. Çünkü garanti süresi içerisinde başına kullanıcı hatası dışında bir iş gelirse ancak bu belgeleriniz varsa garantiden yararlanabilirsiniz. Cihazların düşmesi ve üzerine sıvı dökülmesi garanti kapsamı dışındadır. O yüzden dikkatli kullanmaya çalışın.

Nereden Satın Alıyorsunuz ?

Elektronik cihazları nereden satın aldığınızın önemi büyüktür. Eğer satın aldığınız yer güvenilir ve yetkili bir bayi değilse hem garantide hem de cihaz arızalandığında servis alırken başınız ağrıyabilir. Güvenilir olduğundan şüphe duyduğunuz bir satış noktasından cihaz satın almamaya özen gösterin.

Kullanırken / Kullanmazken Koruyor musunuz?

Cihazınızı koruma amacıyla üretilmiş olan orijinal aksesuarıyla birlikte kullanmanız kullanım ömrünü uzatacak ve toz ve sıvı bulaşmalarından hatta darbelerden koruyacaktır. Özellikle cep telefonları ve televizyonlar için kılıf ve ekran koruyucu aksesuarları kesinlikle kullanmanız gerekir. Fotoğraf makineleri için de taşıma çantalarının önemi büüyüktür. Cihazları sadece kullanırken değil kullanılmadığı zamanlarda da toz, sıvı, çizilme ve darbelerde karşı korumak gerekir.

Mutlaka Tozdan ve Nemden Koruyun

Elektronik cihazlarınızı mümkün olabildiğince tozlu ve nemli ortamlardan uzak tutmaya bu ortamlarda çalıştırmamaya hatta toza ve neme maruz kalsalar da tozdan ve nemden arındırarak iyice temizlemeye çalışın. Unutmayın ki, cihazınız sıvı ile temas ettiğinde cihazınızın garantisi devre dışı kalacaktır ve onarım için sizden ücret talep edilecektir.

Şarjlı Cihazlara Dikkat

Özellikle şark edilebilen bir elektronik cihaz kullanıyorsanız şarjın tamamı bitmeden tekrar şarj etmemeye özen gösterin. Çünkü böyle yaparsanız pilinizin ömrünü kısaltmış olursunuz.

Orijinal Yedek Parça ve Aksesuar Kullanın

Genel geçer bir kural olarak cihazlarınızda orijinal aksesuar ve yedek parça kullanınız. Her orjinal olmayan parça cihazınıza hatta beraberinde size zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Özellikle risk, orijinal olmayan şarj cihazlarında çok yüksektir. Pahalı cihazları orijinal olmayan ucuz şarj cihazları ile kesinlikle şarj etmeyin.

Satın almayı planladığınız her türlü elektronik cihazı uygun fiyatlarla MediaMarkt Mağazaları ve www.mediamarkt.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın