Yapay zeka destekli ve elektrikli Vespa Elettrica Ekim’de satışa sunuluyor

0

Ülkemizde de yoğun ilgi gören motosiklet markası Vespa’nın elektrikli yeni modeli için beklenen haber geldi.

Türkiye’de beğeniyle kullanılan motosiklet üreticisi Vespa’nın elektrikli modeli Elettrica’nın tanıtımı geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilmiş, 2018 yılı sona ermeden de satışlarına başlanacağı belirtilmişti. Nihai tarih tam olarak verilmese de Vespa Elettrica’nın Avrupa’da ‘Eki ayı itibarıyla’ satışlarına başlanacağı duyuruldu.

Satışlarına internet üzerinden başlanacağı kaydedilen Vespa Elettrica, ilerleyen süreçte ABD ve Asya pazarlarına da merhaba diyecek. Bilgiye göre Vespa Elettrica’nın her iki kıtadaki satışlarına 2019 yılının ilk çeyreğinde başlanacak.

Merak edilen en önemli konu ise elbette fiyat etiketi. Vespa’nın elektrikli motosikletinin fiyatının ne olacağı hala netlik kazanmış değil. Ancak markanın üst segment modelleriyle temas halindeki bir fiyatla potansiyel kullanıcılarının karşısına çıkması bekleniyor.

Bu şık dizaynlı modelin maksimum menzili de hiç fena değil; tam dolu pille 100 km menzile ulaşabileceği bilgisi paylaşılıyor. Bu da 50 cc motosikletlerle kıyaslandığında daha iyi performans anlamı taşıyor. Peki pili kaç saatte yüzde 0-100 arası doluyor? Aktarılan bilgi 4 saatte pilinin şarj olduğu yönünde. 1000 kere şarj olabilen model, bunun ardından kapasitesini yüzde 20 oranında kaybediyor. Özetle 10 yıl süreyle verimliliği azalmayacak bir batarya söz konusu.

Maksimum hızı henüz açıklanmayan modelin Eco modundaki hızının 30 km/s olacağı açıklanmış durumda. Sessiz bir motorla gelen modelde ayrıca yapay zeka desteği ile yaya/araçların tespiti ve trafik sıkışıklığından kaçınma gibi özellikler de mevcut.

Cevap bırakın