Elektrikli Otomobillerde Yeni Oyuncu Çin’in Tesla’sı LeSEE

0

Otomobil dünyasının yükselen değeri elektrikli araçlar, her geçen gün gündemdeki yerini sağlamlaştırıyor. Özellikle Tesla firmasının bu konuda yaptığı atılımlardan sonra kelimenin tam anlamıyla ezberin bozulduğunu söyleyebiliriz. Son yasal düzenlemelerle birlikte ülkemiz dahil birçok ülkenin elektrikli ve hibrit araçlara vergi indiriminde bulunması ve sürücülerin artan çevre bilinciyle birlikte daha duyarlı davranması elektrikli otomobil pazarını büyüten en temel etkenlerden. Diğer taraftan kullanıcıya uzun vadede maliyet düşüşü olarak da geri dönen elektrikli otomobil pazarının yeni oyuncusu olmak için Çin markası LeEco kolları sıvamış durumda. Çin’in otomobil konusundaki başarısı büyük oranda taklit otomobillerle sınırlıydı. Taklit otomobil ismi de sizi yanıltmasın çünkü Çin’de üretim derinliği o kadar geniş ki dünyanın en gelişmiş otomobillerinin taklidini asıllarından ayırmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Meraklıları bu alandaki fuarları hiç kaçırmıyor. “İmitasyondan” aldığı cesaretle ilk defa gözünü bu denli yükseğe diken LeEco sağlam gelecek gibi duruyor.

leeco-lesee-concept-2016-beijing-auto-show_100553358_h

Teknoloji Parkı ve Özgün Üretim

Çin’in önemli üreticilerinden biri olan LeEco aslında bisikletten akıllı telefona birçok ürün gamına farklı çözümler getiren yenilikçi bir firma. Son dönemde daha çok Netflix’e yerel bir rakip olarak adından söz ettiren internet televizyonu hizmeti ile konuşuluyor. Özellikle satış hacmini genişletmek ve tanınma anlamında Çin dışına çıkmak için elektrikli otomobil trenine atlayan LeEco bu alana 3 milyar dolar yatırım yapmış durumda. Bu rakam Tesla’nın üretimini gerçekleştirdiği Gigafactory isimli fabrikasına nispet yaparcasına Çin’in Huzhou kentinde kurulan teknoloji parkına harcanmış. Bu büyük alanda hem geleceğe dair araştırma ve geliştirme hem de direkt olarak mevcut modellerin üretimi gerçekleşecek. Yılda 200,000 araç üretim kapasitesine sahip bu fabrika aynı zamanda elektrikli otomobillerin kalbi olan bataryayı da geliştirecek. Birkaç yıl içerisinde üretim bandını iki katına çıkarması beklenen LeEco’nun bu gelişmiş tesisine ek olarak bu yıl içerisinde Amerikan – Çin ortaklı elektrikli otomobil projesi Faraday Future ve Aston Martin’e yatırım yapması LeEco’nun işi ciddiye aldığının göstergesi.

lesee_ext_0

Hedef Ticari Araçlar ve Tam Otonom

LeEco firması şu an için LeSEE ismini verdiği konsept otomobilini üretmiş durumda. Firmanın CEO’su Jia Yueting, yaptığı etkileyici bir sunumla aracın akıllı özelliklerini meraklılarıyla paylaştı. Bu arada vizyoner, hobi sahibi ve yeniliğe açık bir milyarder olarak tanımlanan Yueting aklına koyduğunu gerçekleştirmesiyle tanınan bir kişiliğe sahip. Böyle bakınca Tesla CEO’su Elon Musk akıllara gelmiyor değil. En az Elon Musk kadar renkli olan Yueting’in sunumunda akıllı telefonla entegre çalışan otomobil, kendi kendine zor noktalara park edebiliyor. Jia Yueting’e göre aracın en vurucu noktası otonom özelliği. Kendi kendine sürüş olarak tanımladığımız bu özellik sayesinde LeSEE’nin Çin’deki taksilerin yerini alması planlanıyor. Bu iddianın gerçekleşmesi için de otonom özelliğinin Tesla’dan ileri seviyede olması gerekiyor ki bu gerçekleşirse gerçekten LeSEE büyük bir iş başarmış olacak.
LeSEE’ye dair şu an teknik bilgiler sınırlı. En önemli konu aracın menziline dair bir ipucumuz yok. Ancak aracın hız olarak 210 km yaptığı biliniyor. Bilinen bir diğer konu ise LeSEE’nin lüks özellikleri. Sürücü ve yolcular oturduğunda kişilerin ağırlık ve boylarına göre otomatik olarak koltuk ayarı yapabilen LeSEE, ön koltukların arkasında iki ekranla çoklu medya desteği veriyor. LeSEE’nin 2020’den önce üretime geçeceği tahmin edilse de firmanın önündeki yegane engel Çin hükumetinden şu ana dek elektrikli araç üretim lisansını alamamış olması. Yueting ise bu konuda son derece ılımlı konuşsa da lisans sorunu elektrikli hayallere kavuşmamızı geciktirebilir. O veya bu şekilde Tesla’ya rakip olma vizyonuna sahip bir firma ve konsept otomobil bile elektrikli otomobillerin geleceğini daha parlak hale getirecektir.

Cevap bırakın