Elektrikli otomobil sayısı 2030’da tüm araçların 3’te 2’si oranına ulaşabilir

0

screen-shot-2016-10-11-at-8-55-20-pm-930x589

Reuters’ın haberine göre elektrikli otomobiller, 2030’da Londra ve Singapur’daki tüm araçların 3’te 2’si oranında kullanılabilir. Söz konusu gösterge geleceğe dair karbon emisyonunun azalatılması ve bu konudaki farkındalığın gidişatı ile ilgili umut verici bir tablo çiziyor.

Elektrikli otomobiller, günümüzde bir nevi emekleme döneminde. Ancak gittikçe daha yaygın hale geldikleri de aşikar. Zararlı sera gazı salınımının azaltılması yönünde etkin bir teknoloji adımı olduğuna da şüphe yok. Hükümetlerin sübvansiyonları ve vergi indirimleri paralelinde bu tip araçların alımlarında teşviklerin söz konusu olduğu da dikkat çekici gelişmeler arasında.

Lityum-iyon pil maliyetleri gerilemeye devam ediyor

Teknoloji maliyetleri de hızla düşüyor. Bir lityum-iyon pil paketinin maliyeti 2010 yılında 1000 dolar / KWh iken 2015’te bunun 350 dolara düştüğü kaydediliyor. Bloomberg New Energy Finance’e göre ise önümüzdeki 10 yıl içerisinde ise 100 dolar bandına kadar gerileme öngörülüyor.

Daha yeşil bir dünya için güçlü işaretler…

Yoğun nüfuslu iki şehir Londra ve Singapur’da 2030’a kadar ortaya konulan gösterge, diğer büyük ve kalabalık şehirler için de umut vaat eden bir işaret olarak yorumlanabilir. İnovasyon ve farkındalık gelecek için büyük önem taşıyan iki aktör maiyetinde.

İngilizce dilindeki tam rapor için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın