Modern Ulaşım Aracı Elektrikli Bisiklet Modelleri

0

Modern şehirlerin pratik ulaşım aracı bisikletler, klasik görünümlerinden fazla uzaklaşmasalar da teknolojiden nemalanmasını biliyor. Bisiklet sürmenin en zor kısmı şüphesiz ki yokuş çıkmak. Özellikle İstanbul gibi engebeli bir alanda klasik bisikletler yorucu olduğu için İngiltere gibi daha düz zemine sahip ülkelerde olduğu kadar tercih edilmiyor. Bu gibi sorunların üstesinden gelmek için elektrikli bisikletler devreye giriyor. Hemen belirtelim elektrikli bisiklet motosiklet demek değil. Çünkü bu bisikletlerde motor sadece takviye amaçlı kullanılıyor. Yani günün sonunda pedalı çevirmediğiniz sürece ilerlemeniz mümkün değil. Şimdi karşınıza çıkabilecek modelleri inceleyelim.

elektrikli bisiklet
Nispeten uygun fiyatı, katlanabilir olması gibi avantajlarıyla Goccia, elektrikli bisiklet için ideal bir çözüm

Elektrikli Bisiklet Goccia City Zero

Ülkemizde bisikletçilerde sıklıkla rastlayacağımız popüler bir model Goccia City Zero. Küçük ve katlanır olarak tasarlanmış ürünü kolaylıkla orta boy bir bagaja koyabilirsiniz. Düşük kapasiteli bagaja sahip arabalar için bisiklet taşıyıcısı tavsiye ediyoruz. Ürünün arkasında ise şarj edilebilir elektrik motoru bulunuyor. E-motor ismi verilen bu aküyü yaklaşık 5 saatte şarj edebiliyorsunuz. Siz pedalı çevirdikçe e-motor da takviye güç sağlıyor ve daha az enerji harcayarak daha fazla yol gidiyorsunuz. Yokuşları ise kolaylıkla çıkıyorsunuz. E-motorun menzili ise ortalama 60km civarında. Daha sonra motoru kolaylıkla söküp evinizde şarj edebilirsiniz. Bu bisikletin sürüş deneyimi ise şehir için oldukça keyifli. Tabii süspansiyonlu bir dağ bisikleti girinti çıkıntılarda daha konfor sağlasa da böyle bir karşılaştırma doğru olmaz. Goccia’nın elektrikli bisiklet modellerini 3000 ile 5500 lira arasında bulabilirsiniz.

geotech
Continental ve Geotech işbirliği ile geliştirilen daha profesyonel bir model

Bosch ve Continental’den Yeni Teknolojiler

Elektrikli bisiklet sizin için vazgeçilmez bir ulaşım aracı olacaksa daha profesyonel ürünlere yönelebilirseniz. Bosch ve Continental’in geliştirdiği daha yüksek kapasiteli elektrik motoruyla desteklenen modeller ülkemizde 13000 – 18000 lira arasında satılıyor. Ülkemizde Geotech, Scott gibi markaların Bosch ve Continental motoruyla güçlendirilmiş modellerini bulmak mümkün. Bu bisikletler özellikle sadece şehir tipi olmakla kalmayıp dağ ve arazide de kullanılabiliyor. Özellikle rotanızda bisiklet yolu yoksa bu tarz bir modeli tercih edebilirsiniz. Bu bisikletlerin bir diğer avantajı genellikle motoruyla birlikte 20 kilonun altında olması. Goccia ise küçük olmasına rağmen 20 kiloyu geçtiği için biraz ağır kalıyor. Tam anlamıyla elektronik geliştirilen bu modellerde bir de telsiz vitese ve yol bilgisayarına rastlamak mümkün.

Görüldüğü gibi farklı fiyat ve özelliklerde temel olarak iki model ile günümüzde ve ülkemizde elektrikli bisiklet temin edebilirsiniz. Fiyatlar ne yazık ki çok uygun değil. Ancak yine de bir beş yıl öncesine göre daha alınabilir seviyelere gerilemiş durumda. Eğer eviniz ve işiniz ya da okulunuz arasında yaklaşık gidiş dönüş 40 km mesafeniz varsa ve bu rota elektrikli bisiklet için uygunsa hem spor yapabilir hem de benzin tasarrufunda bulunabilirsiniz. Herkese keyifli, güvenli ve iyi sürüşler.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Eğer elektrikli otomobiller ilginizi çekiyorsa da bu yazımız ilginizi çekebilir.

Cevap bırakın