Elektrik faturasından tasarruf etmenin yolları

0

Ülkemizde konutlarda kullanılan enerji, toplam enerji tüketiminin yüzde 30’una denk geliyor. Kullanılan elektrik ise toplam elektrik tüketiminin yüzde 40 civarında. Hane sayısının yaklaşık 20 milyon 500 bin olduğunu dikkate alırsak eğer, enerji tasarruflu ev aletlerinin kullanımıyla oldukça ciddi bir oranda enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Bu kapsamda  evde yapacağınız küçük dokunuşlarla elektrik faturasında büyük farklar yaratabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bekleme yapmayın, fişi çekin

Evlerimizde fişe takılı ve kapalı bekleyen elektronik ürünler hem aylık hem de yıllık bazda hatırı sayılır miktarda elektrik tüketiyor. Özellikle farkında olmadan fişte unuttuğumuz elektronik aletler hem faturalarda ciddi artışa hem de büyük bir israfa neden oluyor. Elektrik tüketiminin her geçen gün daha da pahalı olması nedeniyle artık tasarruf etmek zorunlu hale geliyor.

TV, uydu kutusu ve fişe takılı kullanmadığımız çamaşır makinesi gibi cihazlar, cebimizden yılda yüzlerce liranın çıkmasına sebep oluyor. Sadece kullanmadığımız elektrikli aletlerin fişini bile çeksek, yılda yüzlerde lira tasarruf edebiliriz. Keza Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın 2016 yılı rakamlarına göre bu tür stand-by durumundaki aletler nedeniyle ayda 11.1 TL yılda ise 134 TL cebimizden boşa gidiyor. Ortalama 100 TL’den 21 milyon hane sayımızla hesap ettiğimizde ise ülke olarak milli servetimiz olan 2.1 milyar TL kaybolup gidiyor ve bu boşa harcanan enerjinin faturası bizlere biraz tuzlu geliyor. Bu yüzden başta ev hanımları olmak üzere, tüm aile bireylerinin enerji tasarrufu konusunda hassas olması ve kullanılmayan aletlerin fişini çekmesi gerekiyor.

Evinizi aydınlatırken tasarruf edin

Philips yeni adıyla Signify uzun yıllardır tüketicilere elektrikli aletler ve aydınlatma konusunda hizmet veriyor. Son yıllarda ise şirket tasarruflu ürünler üzerine yoğunlaşmış durumda. Peki evimizi aydınlatırken aynı zamanda nasıl tasarruf edebiliriz?

Kaliteli LED aydınlatma seçimleri ile hem gözlerinizi hem de ev ekonominizi koruyabilirsiniz. Bunun için evinizi aydınlatırken gözleri yormayan, yüksek kalitede LED tercihleri yapabilirsiniz. LED ampuller A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir. Yani, bir LED ampul, yüzde 90’a varan enerji verimliliği ile satın alındığı andan itibaren elektrik faturasını azaltmaya ve dolayısıyla para biriktirmeye yardımcı olur. Doğru LED seçimi yapabilmek için ise watt (W) yerine, lümen (lm) değerine bakmak gerekiyor. Lümen değeri daha büyük olan ampul her zaman daha parlak ışık veriyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaca göre ışık rengi seçimidir.  Okuma ya da konsantrasyon gerektiren işlerin yapıldığı alanlarda 4000-6500 K değerleri arasındaki soğuk beyaz LED ampul tercih edilmesi daha doğruyken, dinlenme ve rahatlığın ön planda olduğu alanlarda 2700-3000 K değerleri arasındaki sıcak beyaz (sarı) ışık kullanılmalıdır. Ayrıca çevre ve enerji verimliliği için mutlaka A+ ve üzeri enerji etikete sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü A+ sembolü, ampullerin çok verimli olduğunu anlatmaktadır.

Ev işlerinin faturası tuzlu olmasın

Evimizi temizlemek ve yemek yemek yapmak için sık sık elektrikli ev aletlerinden yardım alıyoruz. Hayatımızın bu kadar dijitalleşmesinin bedelini ise her ay katlanarak artan elektrik faturaları! Bu faturaların miktarını azaltmanın bir yolu da enerji tasarruflu ev aletlerini seçmek.

Fakir Hausgeräte’nin, 4AAAA enerji etiketli yeni Ranger serisi hem çevre hem cep dostu.
Fakir Hausgeräte, yeni çıkardığı Ranger serisi toz torbasız elektrikli süpürgeleri tüketicilere sundu. Ranger ve Ranger Electronic olmak üzere iki farklı model olarak üretilen süpürgeler, yüksek performansı ve enerji tasarrufu özelliği ile dikkat çekiyor. 890 W gücündeki Fakir Ranger serisi elektrikli süpürgeler, yüksek performansı ve buna karşın enerji tasarruflu olması nedeniyle dikkat çekiyor.  4AAAA enerji etiketine sahip Ranger süpürgeler, minimum enerji kullanımı ile maksimum performans elde etmeye olanak veriyor. A sınıfı yüksek emiş gücüyle halı ve sert zeminlerde tozdan eser bırakmıyor. Ayrıca Cyclone Power A sınıfı toz salınımı sistemi sayesinde de tozu haznesine hapsederken temiz havayı dışarıya veriyor.

 

Cevap bırakın