Elastik OLED ekranlar yolda

0

ces_2016_18_inch_rollable_oled-0-0

Teknoloji dünyasında son dönemin trendlerinden biri de şüphesiz OLED ekranlar. Mobil cihaz üreticilerinin yakından ilgi göstermeye başlamasıyla daha sık duyulmayan başlanan teknolojinin sonraki safhaları için ilgi çekici çalışmalar yürütülüyor. İşte bunlardan bazılarına ilişkin kısıtlı ölçüde de olsa detaylar ortaya çıktı.

ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Michigan Eyalet Üniversitesi (Michigan State University) araştırmacılarının katlanabilir ekran, kumaş gibi ürünler için kullanılabilecek bükülebilen OLED devresi geliştirdikleri kaydedildi. Söz konusu teknolojinin henüz araştırma aşamasında olduğu, ancak geliştirildiği taktirde birçok alanda kullanımının mümkün olduğu belirtildi. Eğer bu teknoloji yaygınlaşma imkanı bulabilirse katlanabilen kumaş gibi katlanıp taşınabilen gerektiğinde çıkarılıp açılabilen telefon, tablet, evlerin ekran gibi kullanılabilen perdeleri ile karşılaşılabilir. Yakın gelecek için bu tür teknolojilere hazırlıklı olunmasında fayda olduğu söylenebilir.

Araştırma kapsamında devre, elastik kısım ve OLED’in oluşturulduğu, sonraki safhanın ise görüntünün pikseller şeklinde bir araya getirilmesi olacağı ifade ediliyor. Bunun için çalışmaların 2 yıl sürebileceği açıklanıyor. Öte yandan araştırma ve eğitim kuruluşlarının yanı sıra birçok teknoloji firmasının da OLED ekranlarla ilgili inovatif çalışmalar yürütmekte oldukları biliniyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın