Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunEl konsolları yeniden trend oluyor!

  El konsolları yeniden trend oluyor!

  Akıllı telefonların yükselişe geçmesiyle birlikte el konsolları için yolun sonunun geldiği düşünülmüştü. Fakat devir tersine döndü.

  El konsolu denildiğinde akla gelen ilk isim şüphesiz Nintendo olacaktır. Japon konsol devi 1980’lerden günümüze el konsolu pazarını tek başına domine etmeyi başarıyor. Belli dönemlerde bu pazarlarda çeşitli rakipler ortaya çıksa da sonuç hiçbir zaman değişmedi.

  Steam Deck

  Bu süreçte Nintendo’yu en çok zorlayan isim ise Sony oldu. PSP ile pazarda belli bir kitle edinmeyi başaran Sony, aynı başarıyı Vita ile sergileyemedi ve el konsolu pazarına veda etti. Vita’nın en büyük şanssızlığı akıllı telefonların yükseliş dönemine denk gelmesiydi. Hatta bu dönemde Nintendo da 3DS’i satışa sunmuş, sonrasında ise donanımsal anlamda daha güçlü bir el konsolu çıkarmamıştı. Ta ki 2017 yılına kadar.

  2017 yılında satışa sunulan Switch, el konsolları için de nemli bir dönüm noktası oldu. ARM mimarisine sahip donanımların yaygınlaşması ve güçlenmesi, konsol kalitesindeki oyunların ufak cihazlara gelmesinin de yolunu açtı.

  El konsolları yeniden trend oluyor!

  Oyun bilgisayarı kadar güçlü el konsollarının ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte, sektörde yeni bir trend başladı. Valve, Asus, Nintendo ve Sony gibi dev isimlerin somut adımlarıyla birlikte el konsollarına olan talep de yeniden artmış oldu.

  Valve’in yaklaşık olarak 1 yıl önce satışa sunmuş olduğu Steam Deck isimli oyun konsolu kısa sürede büyük başarılara imza attı. Adeta satış rekorları kıran bu konsolu Rog Ally izledi. Türkiye’de de satışa çıkan Ally, yüksek fiyatına rağmen yok sattı ve stokları tükendi.

  Dolayısıyla şu anda sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde el konsollarına karşı önemli bir talep söz konusu. Bu talep Sony’nin bile yıllar sonra sektöre geri dönme kararı almasına zemin hazırladı. Sony haricinde Microsoft da yeni bir el konsolu için kolları sıvadı.

  Nintendo yeni nesilde Switch benzeri bir cihazla yoluna devam etme kararı aldı. Kısaca özetlememiz gerekirse, akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla bitme noktasına gelen bir sektör, yıllar sonra beklenmedik bir anda tekrardan trend oldu.

  Muhtemelen önümüzdeki süreçte el konsollarına olan ilgi daha da artacaktır. Bu da sektördeki oyuncu sayısının artmasına zemin hazırlayacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN