Ekstrem Spor Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

0

Ekstrem spor bir diğer adıyla macera sporu olarak da tanımlanabilen fakat diğer sporlarla kıyaslandığında çok daha fazla zorluk içerek ve oldukça fazla risk taşıyan spor branşlarına verilen isimdir.

Ekstrem Spor Fotoğrafçılığı Nedir?

Ekstrem Spor Fotoğrafçılığı ise diğer fotoğrafçılık dallarıyla karşılaştırıldığında çok daha zor, tehlikeli ve yüksek direnç gerektiren bir alandır. O yüzden fotoğrafçılığa yeni başlayanların yapması çok zordur ve bu dalda başarılı sonuçlar almak uzun çalışma zamanları ve tecrübe ister. Sakatlanma riski oldukça fazla olduğundan çok dikkatli hareket edilmeli, özel malzeme ve ekipman kullanılmalıdır.

Ekstrem Spor Dalları Nelerdir?

Serbest Dalış, Dağ Bisikleti, Yamaç Paraşütü, Rafting, Ekstrem Tırmanış, Bungee Jumping, Serbest Atlayış, Parkur, Uzun Mesafe Koşusu, Serbest Akrobasi, Buzda Tırmanış, Dağ Bisikleti, Uçurtma Sörfü, SkyDiving, Motokros, Dalga Sörfü, vb. İsimlerle tanımlanan burada saydıklarımızın dışında çok daha fazla ekstrem spor dalı vardır.

Kaliteli Ekipman Çok Önemli

Eğer ekstrem spor dallarının fotoğrafını çekiyorsanız ekipmanınız hem kaliteli olmalı hem de dayanıklı olmalı. Özellikle kullanılan lenslerin darbelere dayanıklı ve geniş açılı olanlarınım tercih edilmesi gerekiyor. Yanınızda uzak çekimler için de zoom lensler bulundurmanız zaman zaman gerekecektir. Ayrıca yedeği olan ve şarjı dolu piller ile yedek hafıza kartlarınızı da yanınızda bulundurmanız zorlu şartlar düşünüldüğünde size avantaj sağlayacaktır.

Çekim Yapılacak Alanı Önceden İnceleyin

Çekim yapacağınız parkuru öncesinde mutlaka inceleyerek güneş durumu ve en iyi görüntü alabileceğiniz yeri belirleyin. Bu seçim size çekim esnasında büyük kolaylık sağlayacağı gibi çekim yeri olarak daha da güvenli olacaktır.

Güvenliğinizden Ödün Vermeyin

Tehlikeli olabilecek ortamlarda bulunduğunuzu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın. Fotoğraf çekeceğiniz yer parkurun veya aktivitenin yapıldığı alanda olabilecek en güvenli yer olsun. Mutlaka hava durumunu önceden kontrol ederek yanınıza hava koşullarına uygun kıyafet alın.

Flaş Kullanmanıza Gerek Yok Doğal Işık En İyisi

Macera sporlarında çekim yaparken genelde flaşa ihtiyaç duyulmaz. Doğal ışık en iyi sonucu verecektir. Tecrübe kazandıkça güneşin konumuna, sabah ve akşam saatlerine göre çekim ayarlarında en iyi fotoğraf karesini yakalayabilir hale gelebilirsiniz.

İyi Görüntü İçin Yüksek Enstantane Hızı

En iyi görüntüyü yakalamak için yüksek enstantane hızıyla fotoğraf çekim yapılması ekstrem sporlarda genel geçer bir kuraldır. Fotoğraflarda en iyi ve en net görüntüyü yakalamak için enstantane hızının 1/1000 sn. Hatta daha yüksek olması önerilmektedir.

 

Cevap bırakın