Ekranında parmak izi okuyucusu bulunan ilk telefon CES 2018’de tanıtılacak

0

2018’in yükselen teknoloji trendleri neler olacak sorusuna yönelik ilk yanıt geldi! Her yıl, Ocak ayının ilk günlerinde düzenlenen CES 2018 teknoloji fuarı, devamındaki aylar için adeta bir ‘işaret’ olarak tanımlanabilir. Çünkü dev etkinlikte tanıtılan birçok cihaz ve hizmet, öne çıkan inovatif özellikleri ile adeta o yılın bir ‘demosu’ maiyetindedir. İşte CES 2018’de bu noktada dikkat çekecek teknoloji yeniliklerinden biri hakkındaki ilk bilgiler kamuoyuna yansıdı…

2017’de, özellikle Apple ve Samsung’un en üst seviye mobil cihazlarında sunulabileceği konuşulan, ancak gelmeyen bir teknolojinin ilk örneğinin CES 2018’de görücüye çıkacağı duyuruldu.

Synaptics adlı teknoloji şirketi, OLED ekran üzerinde bir parmak izi okuyucusu bulunan ilk akıllı telefonun tanıtılacağını açıkladı. İddiaya göre Clear ID FS9500 ismiyle geleceği kaydedilen ekran parmak izi sensörü, cam, OLED ekran ve ekran koruyucusu (Corrning Gorilla Glass, vb) gibi kısımlarla birlikte 1,5 mm’lik kalınlıkta dahi çalışabilecek.

Ayrıca Synaptics, Samsung Galaxy S8 de dahil olmak üzere birçok üst segment akıllı telefonda kullanılan FS9100 parmak izi okuyucusuyla aynı güvenlik seviyesinin sunulacağını vaat ediyor.

Öte yandan söz konusu gelişme, CES 2018’de bu yönde başka sürprizlerin olmayacağı anlamına gelmiyor. Özellikle Çin merkezli Vivo’nun fuarda ilgili teknolojiye sahip ilk modelini tanıtacağı yönünde güçlü emareler var. Ayrıca daha sonraki aylarda lanse edilecek olan Samsung Galaxy S9‘un ekranının üzerinde kullanılabilecek parmak izi okuyucusu özelliğiyle geleceği de 2018’e dair bir diğer beklenti durumunda…

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın