Ekranı kendisini saran telefonu: Xiaomi Mi MIX Alpha

0

Xiaomi, 24 Eylül’de önemli iki modelini tüm dünyaya duyurdu. 5G teknolojisine sahip telefonlar Mi 9 Pro ve Mi MIX Alpha hakkındaki tüm merak edilen sorular yanıt buldu. Mi 9 Pro özellikleri netleşirken, Mi MIX Alpha özellikleri de belli oldu. Aynı şekilde iki modelin fiyat etiketi de yine bu etkinlikte açıklandı.

Xiaomi Mi MIX Alpha özellikleri

Mi MIX ailesinin en yeni üyesi aslında kardeşlerinden çok önemli bir farkla ayırılıyor. Xiaomi Mi MIX Alpha özellikleri arasında ekran detayı öne çıkıyor. Telefonun özelliklerine tabii ki ilk olarak ekrandan başlamak gerekiyor. Yüzde 180’e yakın bir ekran/kasa oranı sunan telefonun her tarafı ekran. Bir nevi ekran telefonu sarmış diyebiliriz.

360 derecelik bir yapıya sahip olan telefonda herhangi bir tuş bulunmuyor. Ekran kenarlarında da bizi dokunmatik düğmeler karşılıyor.

Şimdilik konsept olan Mi MIX Alpha özellikleri ile ilgili detaylarda işlemci tarafına baktığımızda karşımıza Qualcomm’un en güçlü işlemcisi olan Snapdragon 855 Plus çıkıyor. 7nm üretim teknolojisi ile üretilmiş işlemciye 12 GB RAM ve 512 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor.

Kamera tarafında ise karşımıza üçlü bir kurulum çıkıyor. Telefonun önünde ise kamera yok. Ön kameranın görevini de arka kameralar üstlenmiş durumda.

Arkadaki ana kamera 108 Megapiksel çözünürlüğe sahip. Detaylarda kendini gösteren bu kameranın diyafram değeri f/1.169 olarak açıklandı. Kameranın büyük sensörü sayesinde düşük ışıklı ortamlarda başarılı çekimler ortaya çıkabiliyor.

Ana kameraya ayrıca geniş açılı lens ve telefoto lens eşlik ediyor. 12 Megapiksellik telefoto lensin diyafram değeri f/2.0 iken, 20 Megapiksellik geniş açılı lensin diyafram değeri f/2.2 olarak karşımıza çıkıyor.

Xiaomi Mi 9 Pro özellikleri

Etkinliğin bir diğer modeli olan Mi 9 Pro özellikleri tarafında en dikkat çeken nokta 5G teknolojisine sahip olması. tasarım detaylarının Mi 9 modeli ile benzerlik gösterdiği telefonda 6.39 inçlik Full HD+ AMOLED ekran kullanılıyor. Bu telefon yüzde 90.7 ekran/kasa oranı sunuyor. Telefonda HDR10 desteği olduğunu da söyleyelim.

Snapdragon X20 5G modemin kullanıldığı telefon gücünü Snapdragon 855 Plus’tan alıyor. or. 5G bağlantı tarafında telefon 2,02 Gbps bağlantı hızına ulaşabiliyor. Bu da Mi 9 modeline göre 10 kat daha hızlı bir internet anlamına geliyor.

RAM ve depolama alanı tarafında ise farklı alternatifler mevcut. 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanına sahip versiyon başlangıç seviyesinde karşımıza çıkıyor. Diğer seçenekler ise 8 GB RAM + 256 GB dahili depolama, 12 GB RAM + 256 GB dahili depolama, 12 GB RAM + 512 GB dahili depolama olarak sıralanıyor.

4.000 mAh’lik bataryadan beslenen Mi 9 Pro modelinde 30W kablosuz, 40W kablolu şarj desteği buluyor. Bu arada telefonun kutusunda 45W şarj adaptörü çıkıyor. Kablosuz şarj desteği sayesinde telefon 25 dakikada yüzde 50 oranında şarj olabiliyor. Aynı zamanda telefonda 10W ters şarj özelliği de mevcut.

Kamera tarafında Mi 9 ile aynı özellikler karşımıza çıkıyor. 48 Megapiksel çözünürlüğündeki kameraya 12 Megapiksel çözünürlüğünde telefoto lens ve 16 Megapiksel çözünürlüğünde ultra geniş açılı lens eşlik ediyor.

Mi MIX Alpha fiyatı

Mi MIX Alpha fiyatı da bu etkinlikle birlikte netlik kazandı. Mi MIX Alpha fiyatı da kendi gibi iddialı. 19.999 yuanlık fiyat etiketine sahip olan telefonun TL karşılığı yaklaşık olarak 16.000 TL.

Xiaomi Mi 9 Pro fiyatı

Xiaomi Mi 9 Pro fiyatı da aynı şekilde bu etkinlikte netlik kazandı. 5G teknolojisine sahip telefon uygun fiyatı ile dikkat çekti. Telefonun fiyatı da aşağıdaki gibi sıralanıyor:

8 GB RAM + 128 GB dahili depolama alanına sahip versiyon 3699 yuan

8 GB RAM + 256 GB dahili depolama alanına sahip versiyon 3799 yuan

12 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanın sahip versiyon 4099 yuan

12 GB RAM ve 512 GB dahili depolama alanına sahip versiyon 4299 yuan

Bu fiyatları TL cinsine çevirdiğimizde başlangıç fiyatının yaklaşık 2.960 TL‘ye denk geldiğini söyleyebiliriz. En üst seviyedeki versiyonun fiyatı ise 3.440 TL.

Cevap bırakın