Ekrandaki çizikleri yok etme odağındaki patent heyecan yarattı

0

Akıllı telefonların kullanım sıklıkları ve tarzları ile paralel şekilde ekranlarında kılcal çiziklerin oluşabildiği bilinir. Bir Lenovo şirketi olan Motorola, tam olarak bu duruma odaklanan bir teknolojik çalışma içerisinde.

Motorola patenti son derece ilginç; ortaya çıkan resmi bir patent başvurusuna dayandırılan detaylara göre ekranlardaki çiziklerin, kendi kendine onarılabileceği yeni bir metadoloji esas alınıyor.

Ekran çizikleri kendiliğinden yok olabilecek

Akıllı telefon ekranlarında bulunan çizikler, Motorola imzası taşıyan yeni bir çalışma sayesinde yok edilebilecek. Kendi kendini onarabilen ekranların mantığı özetle şu şekilde; öncelikle ekranın kırılmayacak kadar sağlam olması ve herhangi bir çizilme oluştuğunda da bunların kendi kendine onarımı üzerine kurulu. Bu, telefonun içerisinde bulunan metaryaller ile ekranın çizik olan bölgesini belli bir seviyede ısıtması ve yine belli bir noktaya kadar çizikleri yok etmesi şeklinde olacak. Cihaz bunları yaparken kullanıcının ise telefonu kullanmaması gerekiyor.

Diğer yandan söz konusu onarım süreci için cihazın işletim sistemi yazılımında ‘repair’ yani tamir adını alacak bir de uygulama konumlandırıldığı görülüyor.

Motorola tarafında, söz konusu çalışmalarının nasıl gittiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Yalnızca bu konu hakkında yoğun çalışmalar içerisinde olunduğu açık. Gelişmeler teknoloji çevrelerinde heyecan uyandırırken sonraki aşamalar merakla bekleniyor.

Cevap bırakın