Ekrana gömülü parmak izi kullanacak ilk telefon belli oldu!

0

Akıllı telefonlarda artık uzun süredir parmak izi okuma sensörü kullanılıyor. Apple tarafındaysa iPhone X ile beraber Face ID sistemine geçildi. Günümüzün en popüler teknolojik oyuncaklarında bir sonraki duraksa elbette ekrana gömülü parmak izi okumasını sağlayabilecek bir sensör geliştirmek. Synaptics hafta başında bu teknolojinin hazırlandığını duyurarak akıllı telefon teknolojilerinde önemli bir adım atmıştı.

Synaptics ve Vivo ekrana gömülü parmak izi için bir araya geldi!

Şimdiyse merak edilen soru şu; ilk olarak hangi cihaz bu teknolojiyi kullanacak?

Synaptics bu alanda çalışan iki firmadan biri. Ekrana gömülü parmak izi okumayı cihazlarda entegre etmeyi isteyen ve çalışmalar yapar bir diğer firmaysa Qualcomm. 2017 başlarında ilk prototipi ortaya çıkartan Qualcomm’un halen katetmesi gereken çok yol var ama Synaptics şimdiden 5 büyük firmayla entegrasyon işlemine başladı.

Ünlü teknoloji gurusu Patrick Moorhead, paylaştığı bir tweet ile Vivo firmasıyla Synaptics’in bu teknolojiyi kullanacak ilk cihaz için düğmeye bastığını açıkladı. Vivo’nun geliştirdiği bu telefonda bulunan parmak okuma sensörü sadece 7mm inceliğinde ve Moorhead’in söylediğine göre, OLED ekranın hemen altına yerleştirilmiş. Deneyimlerinin hayli hızlı sonuçlar verdiğini söyleyen analist, Vivo’nun çalışmasından hayli umutlu.

Cevap bırakın