Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürEkran Kartlarında Güç Değerleri Ne İfade Eder?

  Ekran Kartlarında Güç Değerleri Ne İfade Eder?

  Ekran Kartlarında güç değerleri cihaza bağlanan konektörlerle belirleniyor. Bilgisayarınızın güç kaynağından aldığınız bu konektörleri ekran kartlarına bağlayarak enerji sağlayabiliyorsunuz. Elbette her ekran kartının tüketimi farklı ve amaç daha düşük güç ile daha fazla performans alabilmek. Ve 16-pin (12VHPWR) güç konektörüne sahip ekran kartı sahiplerinin artık endişe duymasına gerek yok. Igor’s Lab’in yeni raporuna göre PCI-SIG, 12VHPWR güç bağlantısının kötü geçmişini temizlemek amacıyla standardı revize ediyor.

  Amiral gemisi GeForce RTX 4090’da yaşanan erime ve yanma sorunlarını birçoğunuz hatırlıyor olmalı. Biraz geç olsa bile, çok sayıda kullanıcı şikayetinin ardından PCI-SIG harekete geçmeye karar verdi. Ayrıca NVIDIA’nın 16 pin (12VPHWR) konnektörle ilgili sorunlar gündeme geldikten sonra güncellenmiş bir sürüm üzerinde çalıştığı söyleniyor. Igor’s Lab, ATX 3.1 standardının temelini oluşturacak, yakında çıkacak olan CEM 5.1 spesifikasyonuna ilişkin taslak mühendislik değişiklik bildiriminden küçük bir alıntı paylaştı. 12V-2×6 güç konektörü 12VHPWR güç konektörünün yerini alacak. Taslakta bildirildiğine göre “PCIe Base 6.0” takma adı kullanılıyor ve konnektör için maksimum/sürekli güç ölçüm yönergeleri yer alıyor.

  Önemli bir not olarak 12V-2×6 güç konnektörü, 12VHPWR ile geriye dönük uyumluluğa sahip. NVIDIA, 12VHPWR erime sorunlarını kullanıcı hatalarına bağlamıştı. Bağlantı noktalarının tam oturmadığı ve bu sebepler sorunların ortaya çıktığı söylendi. NVIDIA’nın RTX 4070 Founders Edition ekran kartında zaten halihazırda yenilenmiş 12V-2×6 yardımcı güç konnektörleri kullanılıyor.

  Orijinal 12VHPWR konnektörü ile yeni 12V-2×6 girişi arasındaki temel fark, 1,7 mm’lik daha kısa duyu pinlerinde ortaya çıkıyor. Bu tasarımla birlikte güç bağlantısı konnektöre daha rahat ve tam şekilde oturuyor. Aksi takdirde güç kaynağı yüksek güç modlarını etkinleştirmiyor ve ekran kartı aşırı güç gerektirdiğinde aşırı ısınma ve erime problemleri önleniyor.

  Görünüşe göre şimdilik sadece Astron isimli bir şirket yeni 12V-2×6 güç konektörlerini üretiyor. NVIDIA ise bu ürünü kullanan tek GPU üreticisi. Diğer ekran kartı tedarikçileri büyük olasılıkla PCI-SIG’in işleri resmiyete dökmesini bekleyecek. Eğer Igor’un iddialarıyla doğruysa yeşil takım risk almaktan kaçınmamış, RTX 4070’de direkt olarak tanıtılmamış konnektörler kullanmayı seçmiş.

  Yine ASUS, RTX 3060 Ti ekran kartını temel alan eski tasarımını 12VHPWER konnektörünü içerecek şekilde yeniledi. Bu, bu tür bir konektör kullanan ilk orta sınıf Ampere kart sayılır. NVIDIA, RTX 30 Founders Edition’ı daha yüksek watt beslemesi sağlayan birden fazla standart 8 pinli kablonun yerini alabilen 12 pinli bir konnektörle piyasaya sürmüştü. Şirket, 12VHPWR olarak bilinen yeni güç konnektörünü benimsedi. Bu söz konusu 12 pinli konnektörün 4 veri pini eklenmesi ve daha da fazla güç kaynağı desteği ile bir evrimdi diyebiliriz.

  RTX 3060 Ti, PCIe konektöründen gelen güç de dahil olmak üzere 225W’a kadar güç sağlamak için yeterli olan 8 pinli bir güç konnektörüyle piyasaya sürüldü. Orijinal model (12 GB olanı) 200W’lık bir TDP’ye sahip, yani bu aralıkta. Bu nedenle, 12 VHPWR konnektörüne geçiş gerekli değildi, ancak Çin’e özel RTX 3060 Ti ATS/Megalodon serisinin başına böyle bir şey geldi. ATS modelinin yeni versiyonunu gösteren ilk fotoğraf Çin sosyal medyasında yayınlandı ve kanıtlar çok açık, bu yeni 12VPHWR konektör olsa gerek. İlginç bir şekilde, ASUS RTX 3060 ATS V2 ekran kartını piyasaya sürmüştü, ancak eski 8 pinli tasarıma dayanıyordu. ASUS’un Ti modelini neden GDDR6X modeliyle güncellediği belli değil.

  Anlayacağınız yeni nesilde yeni güç bağlantıları ve farklı enerji ihtiyaçları ekran kartlarının gideceği yolu çiziyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN