Ekran Kartı alınırken nelere dikkat edilmeli?

0

201305301700586385Günümüzde oyunların görsel anlamda inanılmaz bir atılım yaptığını görmek hiç de zor değil. Yeni gelişen görsel teknikler ve efektler ile, özellikle PC oyunları, gerçekle yarışacak kadar güzelleşti. Tabii ki her güzelin bir kusuru vardır mantığı ile, oyunlar gerçeğe yaklaştıkça, ihtiyaç duydukları güç de arttı. Doğan bu güç ihtiyacını ise Nvidia ve AMD’nin ekran kartları ile karşılamaya çalışıyoruz.

Oyuncular için oldukça pahalı bir donanım olan ekran kartı fiyatları, 150 TL’den başlayıp 5000-6000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Onlarca farklı model içerisinde kaybolan oyuncular ise, kendilerine en uygun ekran kartını bulmak için ciddi bir çaba içerisine giriyor. Ama şunu iyi bilmek gerekiyor ki ekran kartı satın alırken en çok dikkat etmemiz gereken nokta, cebimizdeki bütçemizin ne kadar olduğu. Çünkü şu bir gerçek ki, ekran kartına ödediğimiz ücret, aldığımız performans ile doğru orantılı olarak artıyor.

Teknolojice-RadeonR9390x-2

Eğer bütçemizi henüz belirlemediysek, özen göstermemiz gereken bir kaç nokta var.

  1. Oyun oynayacağımız ekranımızın çözünürlüğü nedir?
  2. Bize yeterli gelecek FPS miktarı ne kadar?
  3. Oyunları en üst grafik ayarlarında oynama takıntımız var mı?
  4. Satın alacağımız ürünün bizi ne kadar süre idare etmesi gerekiyor?

Bu en önemli 4 noktayı gerektiği kadar düşünüp bir sonuca ulaştıktan sonra model seçimimize gidebiliriz. Burada AMD’den örnek vermek istiyorum. AMD’nin en son ekran kartı serisi olan R9 3XX modellerine baktığımızda, modellerin R9 370’den başlayıp R9 390x’e kadar yükseldiğini görebiliyoruz. Örneğin R9 370 ve 370x, PC oyunculuğu için giriş sınıfı ekran kartı olarak görülebilir, modern oyunları ortalama ayarlarda, 30 FPS civarında çalıştıracak kadar güçlü bir kart R9 370 ve 370x ailesi. R9 390x’e çıktığımızda ise oyunların artık 1080p çözünürlükte ve en üst grafik ayarlarında çalışmaya başladığını görebiliriz, alacağımız FPS miktarı ise 30-45 FPS arasında değişim gösterecektir. R9 390 ve 390x’te ise artık oyunlarımızı FullHD çözünürlükte ve en üst ayarlarda, 60 FPS civarında oynayabiliriz.

3

Yukarıda belirttiğim durum sadece AMD için değil Nvidia için de geçerli, GTX 950 ile başlayan oyunculuk giriş seviyesi ekran kartları, 980 Ti’a kadar çıkabiliyor. 980 Ti gibi fiyatı 3000 TL’nin üzerinde olan bir kart ise, günümüz oyunlarını yüksek grafik ayarlarında ve 4K gibi devasa bir çözünürlükte oynayabiliyoruz. Tabii ki burada iş sadece ekran kartımıza değil, onu destekleyecek kadar güçlü işlemcimize de düşüyor.

Yukarıdaki durumu kısaca özetlemek gerekirse, ekran kartı satın alırken, klasik ne kadar ekmek o kadar köfte kuralı devreye giriyor. Karta ayırabileceğimiz bütçe artarken, bunun karşılığında alabileceğimiz performans da yükseliyor ve bizleri memnun edebiliyor. Ama iş iki marka arasında seçim yapmaya geldiğinde, olay bambaşka bir boyut kazanıyor.

4

Öncelikle PC oyunculuğu dünyasında iki dev ekran kartı geliştiricisi mevcut. Bunlardan biri Nvidia iken, diğer eskiden ATI olarak tanıdığımız şimdinin AMD’si. AMD ile Nvidia arasındaki en temel fark ise daima fiyatları oluyor. AMD bizlere Fiyat/Performans ağırlıklı ürünler sunarken, Nvidia üst seviyede farkını ortaya koyuyor. Özellikle sürücü kısmında Nvidia’nın daha hızlı davrandığı bir gerçek, ama AMD’de son zamanlarda kendisini bu konuda geliştiriyor. Nvidia’nın bir diğer avantajı ise GameWorks teknolojileri oluyor, gerçekçi saç, dalga, gölgelendirme gibi efektler ile oyunu görsel anlamda zengileştiren bu özellikler, genel oyun deneyimimizi de güçlendiriyor. AMD tarafında ise DirectX 12 desteği ile birlikte, performans anlamında ciddi geliştirmeler mevcut. DirectX 12’yi Nvidia’dan daha verimli kullanmayı başaran AMD tarafı, bu sayede uygun fiyata çok daha yüksek performans verebiliyor. Eğer siz de ekran kartı almak istiyorsanız, yukarıda yazdıklarımıza dikkat etmenizde fayda var.

1

Cevap bırakın