Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelEğitimciler için Video Siteleri

  Eğitimciler için Video Siteleri

  Günümüzde öğretmenlerin interaktif ders işlemesi, öğrencilerin derse katılım ve ilgilerinin devamını sağlama açısından oldukça etkili ve yararlı. Sınıfta multimedya kullanılması, öğrencilerin daha başarılı olmasından etken rol oynuyor. Öğretmenlerin öğrencilerine web üzerinden eğitim videoları izlettirmesi gerek dersleri tamamlayıcı olması açısından ve gerekse de ilham vermesiyle oldukça ilgi çekiyor.

  Bu haftaki yazımda, konunun önemine binaen öğretmenlerimiz için yararlı olacağını düşündüğüm eğitim videoları yayınlayan sitelerinden bahsedeceğim.

  TeacherTube

  ogretmenlericinvideo_116

  YouTube’ın öğretmenler için hazırladığı sayfa, sınıfta paylaşmak için eğitimsel odaklı içeriklerin aranabildiği, inanılmaz bir kaynak olarak öne çıkıyor. Diğer öğretmenler tarafından yüklenen eğitim videolarının paylaşıldığı sayfada, öğretmenler aynı zamanda kendi eğitici paylaşımlarını da yapabiliyorlar.

  EBA

  ogretmenlericinvideo_115

  Eğitim-öğretim sürecinde bilişim teknolojisi donanımlarını kullanarak, etkin materyallerin olduğu, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanan, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sınıf seviyelerine uygun, güvenilir e-içeriklerin bulunduğu bir sosyal platform olarak tanımlanıyor.

  Sitede farklı, zengin ve eğitici içerikler; Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak, eğitimde kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda eğitim içerikleri ile ilgili ihtiyaçlara cevap vermek amaçlanıyor. Sitede sosyal ağ yapısına uygun içerikler ile bilgi alışverişine destek veriliyor. Bunun ile birlikte zengin ve büyüyen arşivi ile derslere katkı sağlanıyor. Bilgi öğrenilirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi öğrenme hedefleniyor. Sözel, görsel, sayısal, bireysel, işitsel öğrenme ile farklı öğrenme stillerine hitap ediliyor. Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak, eğitime el birliğiyle yön vermelerine ön ayak olmaya çalışılıyor. Teknoloji bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanılıyor.

  neoK12

  ogretmenlericinvideo_114

  NeoK12 sitesi, başta fen bilimleri olmak üzere, eğitici videoların bulunduğu video portalı olarak adından söz ettiriyor. Öğrenciler sitedeki videoları izlerken; zihinlerinde görsel resimler oluşturuyor, öğrenme için gerekli olan kavrama ve anlama yeteneklerinin geliştiriyorlar.

  CosmoLearning

  ogretmenlericinvideo_113

  Bu ücretsiz eğitim sitesinde, 36 farklı akademik konuda eğitici videoları bulunuyor.

  Brightstorm

  ogretmenlericinvideo_112

  Brightstorm portalında; matematik ve fen konularında görsel videolar bulunuyor. Aynı zamanda deneme sınavlarıda uygulanıyor. Sitenin ingilizce olması bir dezavantaj gibi gözükse de, öğretmenlerimiz için farklı kaynak olması bakımında, önemli bir web sitesi olarak öne çıkıyor.

  TED

  ogretmenlericinvideo_111

  Öğrencilere ilhan kaynağı olması bakımından, oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm TED sayfası ile konuşmacıların daha önceki deneyimlerini, bilgilerini paylaştıkları bir ortam oluşturulmuş durumda. Öncelikle öğretmenlerin izleyip, öğrencilerine aktarılabileceği konuşmalar bulunmakta.

  WatchKnowLearn

  ogretmenlericinvideo_110

  WatchKnowLearn, eğitim videolarının olduğu bir depo olarak öne çıkıyor.Konu kategorileri ve yaşa göre sıralanmış olan konuları ile inanılmaz bir kaynak sunuyor. Çok kolay arama yapabileceğiniz portalda, geniş bir video kaynağı bulunmakta.

  Khan Academy Türkçe

  ogretmenler_icin_videolar_112

   

  3.200 ‘den fazla video ile, Khan Academy neredeyse her şeyi öğrenmek için kullanabileceğiniz bir portal. Eğer fizik, finans, ya da tarih konularında arama yapıyorsanız, Khan Academy’de bunun ile alakalı mutlaka bir ders bulacaksınız.

  Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak adından söz ettiriyor. İsteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim imkanına sahip olabilmesi amaçlanıyor.

  Öğrenci, öğretmen, işadamı, ev hanımı kim olursanız olun, Khan Academy’deki eğitici içerik ve kaynaklarına hiçbir bedel ödemeden ulaşabiliyorsunuz. Khan Academy, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlamasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

  Khan Academy’nin sunduğu kişiye özel öğrenim içerikleri ile kendi hız ve ihtiyacınız doğrultusunda öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir, ders çalışabilir, sınava hazırlanabilir, çocuğunuza öğretebilir, ya da öğretmenseniz Khan Academy’yi sınıfınızda kullanabilirsiniz. Khan Academy; hem öğrenciler için bireysel öğrenim kaynağı hem de öğretmenler için sınıflarında, ya da veliler için evlerinde kullanabilecekleri, yeni eğitim teknolojileri sunan bir eğitim sayfasıdır.

  ARKive

  ogretmenlericinvideo_118

  Öğretmenlerin, öğrencilerine  dünyanın tehlike altındaki türleri hakkındaki videoları seyrettirebileceği video kaynağı olan ARKive’de yaban hayatı filmlerleri ve fotoğraf paylaşımları bulunuyor.

  MathTV

  ogretmenlericinvideo_119

  MathTV sitesi, matematikte ekstra yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için kurulmuş bir portal.  Bu sitede; temel matematik başta olmak üzere, tüm matematik konularında açıklayıcı videolar bulunuyor.

  National Geographic

  ogretmenlericinvideo_120

  National Geographic portalında, doğal yaşam konusunda dünyanın en şaşırtıcı videolarını bulup, öğrencileriniz ile paylaşabileceğiniz içerikler bulunuyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN