Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyuneGameshow, Ankara'ya damgasını vurdu

  eGameshow, Ankara’ya damgasını vurdu

  Haziran ayının başında ülkemizin başkenti Ankara’da çok önemli bir organizasyon vardı. E-Game Show hem Ankara’lı oyun severleri bir araya getirdi hem de ardında müthiş bir izlenim bırakmayı başardı. 2-5 Haziran tarihleri arasında ziyaretçileri ağırlayan fuar ATO Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Peki, İstanbul’un iki büyük fuarının yanında burası neden önemliydi?

  Öncelikle oyun geliştiricilerinin müthiş bir katılımı ve desteği bulunuyordu. Türkiye’nin önde gelen oyun geliştiricileri en son oyunlarıyla, oyun projeleriyle fuara renk kattılar. Zaten Ankaralı bir ekip olan Taleworlds, Mount & Blade’in konsol versiyonu ve Bannerlord’un tanıtım etkinliğiyle oradaydı. Uzun yıllar oyun sektöründe çok başarılı şirketlerde çalışan Cemre Özkurt’un oyunu olan Beat the Game de denenmeye hazır bir şekilde fuarda yerini almıştı. Bunun dışında birçok genç oyun yapımcısı hazırladıkları yeni projelerle hem görücüye çıktılar, hem de ellerindeki oyunlar için yatırımcı aradılar. Gerçekten görülmeye değer bir manzaraydı. Fuar alanı Türk oyunları ve Türk yapımcılarıyla dolup taşıyordu. Oldmoustache tarafından hazırlanan No 70’te yine ilgi gören yapımlar arasındaydı.

  CkRpbGbW0AEN8Ex

  Türk oyunlarının böylesine çeşitli ve sağlam olduğu bir fuarda oyuncuların memnun olmamalarını beklemek garip olurdu. Yepyeni Türk oyunları her gün binlerce oyun sever tarafından müthiş bir ilgi gördü. E-Game Show’un fuar listesinde tam 21 bağımsız oyun geliştiricisi bulunuyordu. Haliyle bu oyun bolluğu fuarın geneline yansıdı. Mobil oyunlardan, korku oyunlarına, macera oyunlarına kadar türlü oyun ATO Konge Merkezi’neydi.

  347

  Fuar alanın diğer bir büyük ilgi odağı şüphesiz cosplayer’lardı. Birbirinden sağlam oyun ve film karakterlerinin kostümlerine bürünen genç oyun severler katılımcılara harika bir hafta sonu yaşattılar. Diablo, Pokemon, League of Legends gibi oyunların kostümleri büyük ilgi görürken, fuar boyunca süren cosplay yarışması da aynı oranda büyük bir ilgi odağı oldu. Gün boyunca cosplayer’ların yanında onlarla fotoğraf çektirmek isteyen katılımcıları görebilirdiniz. Oyun geliştiricilerinin yanında cosplayer’lar da büyük bir tat kattı diyebiliriz.

  Fuarın başka bir ilgi çeken yönüyse DEMO Dijital oyun konsolları müzesi oldu. Ankara’da oyun ilgili olan, fuara bir şekilde gelen kim varsa müzeyi gezdi diyebiliriz. İlk nesil oyun konsollarından, günümüze gelen bir zaman tüneli olan konsol müzesi fuarda geniş bir alan kaplıyordu ve bu alanda insanlara güzel bir nostalji yaşatmayı amaçlıyordu. Müzeyi gezenler ilk oyun konsolu Magnavox Oddysey’den, Nintendo 64’e kadar birçok nadide parçayı raflarda görme şansına sahip oldu. Binlerce insan müzeyi fuar zamanı boyunca doyasıya dolaştı ve en sonunda fikirlerini her yerde paylaştılar. Gerçekten göremeye değer bir olaydı.

  2016-06-02-19-45-31

  Bunun dışında bir oyun fuarındayız değil mi? Oyun oynamak işin olmazsa olmaz kısmıydı ve E-Game Show’da devasa bir oyun alanı bulunuyordu. Riot Games dev bir podyum ve düzenle turnuva düzenlerken gün boyu fuarın tansiyonunu en üst seviyede tuttu. Turnuva dışında ünlü League of Legends yayıncıları, Riot çalışanları etkinlik alanındaki insanları eğlendirmeyi kendilerine görev edindiler. Katılımcılarla maçlar yapıldı, röportajlar düzenlendi… Kısaca Riot Games tarafı işe ciddi yaklaştı ve katılımcılara hayli güzel anlar yaşattı.

  İşin başka bir kısmındaysa az önce bahsettiğimiz dev oyun alanı bulunuyordu. Buradaki bilgisayarlarda, Hearthstone’dan, Diablo’ya, CS:GO’dan Dota 2’ye kadar sürüsüne oyun oynandı, müthiş maçlar döndü. Düzenlenen turnuvalar büyük izleyiciler eşliğinde adeta karnavala döndü.

  8

  Kısacası 2-5 Haziran tarihleri arasında oyuna dair her şey Ankara’da, ATO Kongre Merkezi’ndeydi. Dünya ve Türkiye’den oyun sektöründeki birçok katılımcı insanlara oyunları, beraber olmayı ve birlik halinde nasıl sektörü ilerletebileceğimizin dersini verdi. Bu yüzden gerçekten başarılı ve amacına ulaşmış bir etkinlik oldu.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN