eFootball PES 2020 İnceleme

0

Her yıl yeni FIFA ve PES oyunlarına merhaba deriz. Bu yıl PES, eFootball PES 2020 ismiyle öne çıkıyor. Çevrimiçi konusunda biraz daha baskın olan veya olmaya çalışan PES 2020, Master League ve çevrimdışı oynanan modlarda çokça iyileştirmeye, gelişime sahip. Ancak iyileştirmeden veya görüntü kalitesinden çok PES’in en büyük sıkıntısı yıllardır oynanışıydı.

Belli sıkıntılarla hala boğuşsa bile en azından serinin takipçilerini mutlu edebilir gibi duruyor. Neyse ki PES 2020, iyi anlamda gelişimini korumayı başarmış. Bir de oyuncu seçiminde biraz daha hızlı hareket edebilsek tadından yenmeyecek. Bu yılki oyun, seçimlerde biraz daha yavaş ancak diğer tarafta fiziksel eklemeleri temelde başarıyla sunuyor. Geçen yıla oranla değişimi anlamak kolay. Yeteneklerinize çok güvenmeden top kontrolünü daha rahat sağlayabiliyorsunuz.

Yüksek hızda koşmak ve topu almak artık daha doğru zamanlanmadıkça kontrolünüzü kaybedebiliyorsunuz ve bunun sonucunda savunma, daha iyi bir donanıma sahip oluyor, avantaja geçiyor. Birbirlerine daha gerçekçi sıçrayan oyuncular görünce, doğal olarak sık sık faul durumuyla karşılaşmanız mümkün. Burada oyunun güncellemeye ihtiyacı var veya kontrollerde sizin daha hassas olmanız gerekiyor. Önemli isimli oyuncuların, fiziksel değişimlerinin yanında kimlikleri de var. Bu da belli oyuncuları tanıyorsanız, hangi noktada avantajlı olacaklarını biliyorsunuz anlamına geliyor. Böylece, planınızı buna göre uygulayabiliyorsunuz. Çeşitli değişiklerin avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Oyunun önceki sürümlerindeki bazı hataların tekrar edildiğini fark ediyorsunuz.

Çoğu zaman güvenilir olan yapay zeka, bazen saçmalyıp boş boş sağda solda koşabiliyor. Kimi zaman nasıl davranması gerektiğini veya pozisyonunu unutan yapay zeka kontrolündeki oyuncu kontrolünü ele alırsanız her şey değişir tabii. Tabii çoğu zaman gerçekten iyi ve güvenilirler. Diğer sıkıntı, oyuncular arasında geçiş yapmaya çalıştığınızda tam olarak kimlerin seçilmesi gerektiği konusunda kafanızın karışabilmesi. Bu, özellikle yapay zeka sorunundan kaynaklanıyor. Çok sık rastlanan bir sorun değil, ancak denk gelirseniz şaşırmayın. Gol atma fırsatını yakaladığınız an seçimleriniz sapıtırsa, en azından artık nedenini biliyorsunuz. PES 2020, görsel anlamda geçtiğimiz yıla oranla daha temiz ve parlak detaylara sahip. Grafik başarılı ve FOX Engine teknolojisi kullanılmış. Oyuncuların benzer olması için Konami, elinden geleni yapmış. Stadyumlar gerçek anlamda nefes kesici. Manchester United, Celtic ve Juventus gibi takımlar kendi sahalarında oynadıklarında uygun atmosferiyle uygun bir şekilde yeniden oluşturulmuş.

Oyun menü tasarımı hoş ve basit. Aynı şekilde ses tarafında soundtrack fena değil, ancak stadyum atmosferinde çatlamalar olabiliyor. Oynanış kısmında “büyük” değişiklik yok ve çok uzun süredir Master League oynayanlarınız varsa, taze kana ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu yüzden Konami, menajer karakterine odaklanmaya karar vermiş. Daha önceki PES’lerde de benzer durum olduğundan yeni bir şey değil tabii. Ancak iyileştirmeler olması da güzel. Oyunun ayrıca Become a Legend modu yer alıyor. Bu modda, bir oyuncunun rolünü üstleniyor ve bir sonraki Lionel Messi / Nicklas Bendtner olmak için üst sıralara yükselmeye çalışıyorsunuz.

Oynanışa çeşitlilik kattığı kesin, ancak beklentinizi çok yükseltmeyin. Tabii ki klasiklerden biri olan MyClub’ı unutmamak gerek. Burada rastgele çantalardan biri açıp, oyuncu kazanabiliyorsunuz. Çevrimiçi taraf aslında biraz acı çekiyor ve çektiriyor. PES 2020’nin herhangi bir çevrimiçi modlarında eşleştirmeyi beklemek uzun sürebiliyor. Güzel haber ise bağlantı sorunu nadiren yaşıyorsunuz. Ancak eşleştirmeye girememek, oyuncu bulamamak da puan düşüşüne neden oluyor.

Genel anlamda PES 2020 eğlenceli bir yapıya sahip. Oyunun kendisi iyi bir futbol deneyimi sunuyor, ancak serinin tam olarak ciddi canlanmaya ihtiyacı var ve birtakım sorunların da hızlıca çözülmesi gerekiyor. Muhtemelen çeşitli güncellemeler ile oyunu daha iyi hale getirirler. Bu aşamada seriyi seviyorsanız, şans verebilirsiniz.

Cevap bırakın