Edward Snowden’dan telefonu güvenlik sistemine dönüştüren uygulama: Haven

0

Eski CIA çalışanı Edward Snowden, akıllı telefonu bilgisayarın güvenlik görevlisi haline dönüştüren uygulaması ile gündemde. İşte detaylar…

NSA sırlarını sızdıran ve Rusya’da hayatına devam eden ABD’li eski CIA çalışanı Edward Snowden, Haven adlı uygulamasıyla bir kez daha gündeme geldi. Haven, Android telefonları bir tür hareket, ses, titreşim ve ışık dedektörüne dönüştürerek, beklenmedik ziyaretçileri izleyen bir yazılım. Android cihazlardaki sensörlerin güvenlik amaçlı kullanımını esas alıyor.

Aktivist, gazeteci, vb. kimselere yönelik olduğu kaydedilen uygulamanın arkasında Snowden’ın aynı zamanda 2016’dan beri başkanı olduğu Basın Özgürlüğü Vakfı (Freedom of the Press Foundation) var.

Senaryo hazır

Eski telefonların, bilgisayarların üzerine yerleştirilmesi ile işlev kazanıyor. Snowden, kullanım prensibini şu şekilde anlatıyor. Örneğin notebook’u bir kasaya sakladınız, birisi açtığında telefonun ışık sensörü, aydınlatmadaki farklılığı tespit edebilir, mikrofonu sesi duyar, ivmeölçer ise hareket olduğunda bunu algılar. Ayrıca kamerası da fotoğraf çekebilir. Haven, tüm bunları Android cihaza kaydedererk da en azından ‘bilgisayarın hareket ettiğini ve açılarak içindeki bir şeylere bakıldığını’ anlamaya yardımcı olabilir.

iPhone kılıfı da geliştiriliyor

Snowden, 2016’da Basın Özgürlüğü Vakfı’nın başına geçtikten sonra güvenlik alanındaki teknolojilerle ilgili bir ekiple çalışmaya başlamıştı. Daha önce bu birim tarafından elektronik dinleme yapıldığında kullanıcısını uyaran iPhone kılıfı geliştirildiği açıklanmıştı, bu ürün henüz görünmese de Haven adlı yazılım beta versiyonuyla indirilmeye hazır.

Haberin devamındaki kısa tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

Cevap bırakın