EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

1

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan çevrimiçi bir sosyal eğitim platformu olarak tanımlanabilir. Bakanlığa bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturularak ve işletilmektedir.

Eğitim Bilişim Ağı Bir Eğitim Çözümüdür

EBA, öğretmenlere ve öğrencilere ücretsiz dersler vererek eğitimlerinde büyük kolaylık sağlayan bir eğitim çözümüdür. Öğretmenler EBA’ya kendi hazırladıkları içerikleri yükleyebilmektedirler. Ayrıca diğer öğretmenlerin hazırladıkları sunumları ve notları da hızlı bir biçimde ulaşabilirler. EBA’ya öğretmenlerin yanı sıra öğrenciler de kendi hazırladıkları içerikleri yükleyebilirler.

Okullardaki eğitim evlere taşındı

Covid-19’un hayatımıza getirdiği kısıtlamalar ve pandemi nedeniyle tatil edilen okullarda eğitimin devam etmesi gerekiyordu. Bu durumda Eğitim Bilişim Ağı devreye girdi ve okullardaki eğitim evlere taşınmaya başladı.

Kullanımı oldukça kolay bir yazılımdır. Ufak tefek eksiklikleri mevcut olup sürekli geliştirilmektedir.

EBA Cep Telefonlarına Yüklenebiliyor mu?

EBA, yeni sürümünde mobil kullanıma açıldı. Kullanıcılar EBA uygulamasını Android ve iOS platformlarından yükleyebilirler.

Android Platformunda Kullanmak İçin:

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.eba.hesap&hl=tr

iOS Platformunda Kullanmak İçin:

 https://apps.apple.com/us/app/eba/id1207256037

Öğrenciler EBA’ya Nasıl Giriş Yapacaklar?

Öğrenciler EBA’ya giriş yapabilmek için velilerinin telefonuna gelen şifre ile veya eba.gov.tr adresinden oluşturulan hesap ile olacak.

Canlı Derse Ne Zaman Katılabilirim?

EBA kullanarak derse katılmak için canlı dersin başlangıç saatinin gelmesini beklemelisiniz. Ders aktif olduğu sürece “Katıl” düğmesi görünecektir. Eğitim alan öğrenci ders için belirlenen süre aralığında geç kalsa bile derse katılabilir. Sadece ders bittikten sonra derse katılım sağlanamaz.

Uzaktan Eğitim Nasıl Verilecek?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tüm ders içeriklerini internet üzerinden sunuyor.

Özetlemek gerekirse pandemi döneminin parlayan yıldızı EBA’ya www.eba.gov.tr adresinin dışında iOS (App Store) ve Android (Google Play) platformlarından erişim sağlanabilir.

1 yorum
  1. […] 10. EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Nedir ve Nasıl Kullanılır? – MediaTrend […]

Cevap bırakın