EasyJet hibrit uçak testlerine başlıyor

0

Ekran_Resmi_2016-02-04_00_56_44Bütçe dostu havayolu şirketleri, dünya genelinde kendine has yapılarıyla tanınır. Rekabetçi fiyatlar elbette en fazla dikkat çeken yönleri. Ancak bu fiyatlar, bir uçakta çok sayıda koltuğun kısa mesafelerle sıralanması, dolayısıyla pek de yüksek olmayan konfor ve beraberindeki diğer form faktörlerle birlikte gelir. EasyJet ise bu konuda tanınmış havayolu şirketleri arasında. Gelen yeni bilgiye göre ise ekonomik biletli seferleri ile tanınan şirket, tasarruf konusunda çok daha geniş bir perspektife hazırlanıyor…

Hibrit uçak teknolojisi, petrol+elektrik enerjisinin kullanıldığı otomobillere benzer yapıda. Ancak bu kez petrol ve hidro enerji devreye giriyor. Bunun için hidrojen pilleri kullanılacak ve karbondiyoksit emisyonunun azaltılmasında da önemli bir adım atılmış olacak.

EasyJet, hibrit uçak adını alan yeni modellerin testlerine bu sene içinde başlayacağını duyurdu. Yılda 35 milyon dolar tasarruf hedefiyle başlanacak çalışmalarda uçakta yakıtın yanı sıra hidrojen pilleri yoluyla alternatif enerjinin de kullanımı baz alınacak. Üstelik söz konusu pillerde enerji, tuvaletler ve harcanan diğer suyun haznelenmesi ve kullanımı ile sağlanacak. Oldukça doğa dostu bir hamle olacağı açık.

Uçaklar yüksek segmentli karbon emisyonu tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu konuda otomobillerden çıkan egzosun çok daha ötesinde bir faktör meydana getirdikleri aşikar. Atılacak hibrit uçak adımının daha büyük havayolları şirketleri nezdinde de söz konusu olması, daha yeşil bir dünya için önemli etkileri beraberinde getirebilir.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Not: Görsel temsilidir. 

Cevap bırakın