EA Sports FC 24 incelemesi

0

Oyun dünyasında yılın önemli zamanlarından birindeyiz, çünkü yeni FIFA oyunu artık bizlerle, ancak bu sefer yenilenmiş EA Sports FC 24 adı ve pek çok yeni özelliği ile. İşte EA Sports FC 24 incelemesi.

Yıllardır en başarılı futbol oyunu olan FIFA serisi bu yıl radikal bir karar alarak ismini EA Sports Football Club olarak revize etti, ancak isim değişikliğinin oyunun kalitesi ya da oyunda sahip olunan lisans hakları gibi önemli detaylarda bir gerileme oluşturmadığını söylemeliyim. Yani FIFA fanları gönül rahatlığıyla FC 24’ü de oynamaya devam edebilirler.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yapım karşımıza pek çok yenilik ile çıkıyor. Bunlardan belki de en önemlisi saha içinde oyuncu animasyonlarının daha da gerçekçi bir hal almasına yönelik olan HyperMotion Volumetric teknolojisi. Erkek ve kadın şampiyonlar ligi Premier Lig ve Laliga’da 180’den fazla maçın görüntüleri alınarak sisteme yüklenmiş ve yapay zeka ile oyuncuların hareketleri, saha dizilimleri vb. saha içi aksiyonlar analiz edilerek oyuna ilave edilmiş. Bu sayede oyuncu aksiyonları da daha önce olmadığı kadar gerçeklerine yakınlaştırılmış.  Mbappe, Debruyn ya da Harry Kane ile top sürüp, pas atarken, bu oyuncuların hepsinin farklı hareket ettiğini hissedeceksiniz, ancak tabii bu durum dünya çapında meşhur olmayan, sizin iyi tanıdığınız no name oyuncular için geçerli değil. Bu teknolojinin sadece yeni nesil konsollar ile PC’de uygulandığını da belirtmekte fayda var.

Playstyles olarak tanıtılan bir diğer özellik ise oyuncuya göre sahadaki yeteneklerin ayrışmasını sağlıyor. Burada da başta Opta olmak üzere diğer futbol verilerinden yararlanılmış. Bu sayede sahadaki oyuncuların topla ilk temasları, top kesme yetenekleri, şutları vb. pek çok farklı özellik futbolcu bazında ayrışıyor ve bu şekilde oyuncuya çok daha gerçekçi bir deneyim sunuluyor.

Gerçekçiliği artıran en önemli etkenlerden biri olan saha atmosferi de yeni animasyonlar eklenerek geliştirilmiş. Maç anında ekrana yansıtılan ilave bilgiler, istatistikler bir maç izliyormuşsunuz havası oluşturuyor. Oyunun menajer modunda isterseniz maçı yedek kulübesi görüşünden izleyebiliyorsunuz, oyuncu kariyeri modunda soyunma odasına ilerlerken bir anda röportaja davet edilebiliyor, hatta Ballon D’or ödül törenine katılıp futbol efsanelerinin elinden yılın en iyi futbolcusu ödülünü alabiliyorsunuz. FC 24’te saha içinde olduğu gibi saha dışında da bu tür pek çok farklı ve hoş yenilik sizi bekliyor.

Oyuncu modundan söz açmışken, bu yıl artık bir menajeriniz de var. Kendinize oynayacağınız bir kulüp seçimi yapabilir ve bu hedefleriniz doğrultusunda sahada size belirtilen hedefleri tutturarak Real Madrid ya da Juventus gibi dünya devlerinin yolunu tutabilirsiniz.

EA Sports FC 24 incelemesi

Menajer modunda ise oyunun başında sisteminizi belirliyorsunuz (aşırı defansif, pres takımı vb.) ve bu sistem doğrultusunda teknik kadronuzu kurarak takımınızı sisteminize göre hazırlıyorsunuz. Tabii tek tek oyuncularla ilgilenip onları farklı yönlerde geliştirmek için antrenman programı belirleme özelliği de oyundaki mevcudiyetini koruyor. Kulübün size verdiği hedefleri ise gerçekleştirmeniz çok önemli. Öyle ki hedefler tutmazsa, takımı Avrupa’da başarıdan başarıya koştursanız bile bir anda kulüpsüz kalabiliyorsunuz. Yapımcılar hazır önemli geliştirmeler yaparken, bu özelliği de revize etse fena olmazmış.

Dünyadaki diğer oyuncularla rekabet etmenizi sağlayan ve serinin en popüler modu olan Ultimate Team bir kez daha yeniliklerle karşımızda. Bu yılki en dikkat çeken yenilik kadın futbolcuların da artık sahada yer alması. Böylece artık kullanabileceğiniz çok daha fazla yeni oyuncu var. Farklı futbolcular ile kadrolarını kurmak isteyen oyun severler için her ne kadar güzel haber olsa da, Mbappe vb. spesifik futbolcuları kadrosunda görmek isteyenleri pek de hoşuna gitmeyecektir.

Kadın futbolcuların ultimate team de yer alması en belirgin özellik olduğu için geniş yankı uyandırsa da, bu yıl oyuna dahil edilen evolutions sistemi bana kalırsa çok daha önemli. Bu yeni özellik sayesinde elinizdeki kartları, size verilen görevleri tamamlayıp, örneğin zayıf ayağını geliştirebiliyor, bir orta saha oyuncusunu muhteşem bir box to box futbolcusuna dönüştürebiliyorsunuz. Bu arada her karta bunu uygulayamadığınızı, bunun için futbolcunun belli bir yetenek seviyesini karşılamasının istendiğini de belirtelim.

Bir diğer yenilik ise gerçekte farklı pozisyonlarda oynayabilen futbolcuları oyunda da farklı pozisyonda oynatabilmek için gereken pozisyon değiştirme kartlarının oyundan çıkarılmış olması. Bu sayede artık bir futbolcudan birçok farklı pozisyonda daha rahat bir şekilde yararlanabileceksiniz. Oyuncunun mevkii repartuarını geliştirmek istiyorsanız ise elbette ki evolutions yolunu tutmanız gerekli.

EA Sports FC 24 yeni adı ve özellikleri ile futbol fanlarını bu yıl da bir hayli oyalayacağa benziyor. Dilerseniz bir futbolcu olarak hayallerinizin kulübüne transfer olun, dilerseniz menajer olarak tuttuğunuz takımı dünyanın zirvesine çıkarın ya da online arenada dünyanın dört bir yanından oyuncularla rekabete girerek kendi kurduğunuz kadro ile dünyanın en iyi oyuncusu olmak için mücadele verin.  EA Sports FC 24 sundukları ile oyunda geçirebileceğiniz zamanı da göz önünde bulundurduğunuzda, aldığı parayı fazlasıyla çıkarabilecek bir yapım olarak bizleri selamlıyor.

Cevap bırakın