Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunEA Sports FC 24 inceleme

  EA Sports FC 24 inceleme

  FIFA olarak bildiğimiz oyun artık EA Sports FC 24 adıyla ve yeni kimliği ile karşımızda. Her yıl merakla beklediğimiz, futbol oyunu denince ilk akla gelen bakalım bu yıl bize neler sunuyor?

  Futbol bambaşka bir tutkudur. Sahada oynanmasıyla, tribünde izlenmesiyle, bilgisayar başında vakit geçirilmesiyle her yaştan taraftarı kapsar. Bu kapsama oyun dünyasında menajerlik oyunlarının ve futbola dair endüstrinin gelişmesini sağlamıştır. Bugün konuşacağımız FC 24 üzerinde bile birden fazla oyun modu akabinde de deneyim mevcuttur.

  Yıllar içinde en büyük hayalimiz oyunlarda kimi zaman menajerlik yapmak, kimi zaman bir takımı kontrol ederek oyun oynamak, bazen bir oyuncunun kariyerini oluşturmak oldu. Kendi topçumuzun tipine, sakalına saçına kadar karışmak bile bizim için güzel anılar oluşmasını sağlayan noktalar arasındaydı.

  FIFA serisi aslında zaman içinde müthiş bir değişimi tetikledi. Sokak arasının Baggio’larını, Zidane’larını, Beckham’larını ekran başına davet ederken, Ronaldo mu Messi mi çatışmalarının ortasında kalan Ibrahimovic severleri ve Sane – Mane ikilisi ile kanat futboluna gönlünü kaptıranlara sahip çıktı. Öyle bir jenerasyon oluşturdular ki, ikon kartları, FUT kartları, oyun modları derken futbolun içinde olan kimseyi dışarıda bırakmadılar. Futbolu seven herkes burada mutlaka kendinden bir şeyler buldu.

  Ve şimdi… EA Sports FC 24 ile ismi değişen, içeriği daha da genişleyip özgürleşen bir halde yepyeni diyemesem bile oldukça keyifli bir yapım karşımızda duruyor. Burada özgürleşen lafımı biraz açmak istiyorum. Bunca senedir FIFA serisi oynamış biri olarak sanki bu değişimin oyun ve firma üzerinde yer alan bazı baskıların, zincirlerin kırılıp atıldığına dair bir hissiyat oluştu bende.

  Menü tasarımı, logo tasarımı, işlevsellik, oyun modları, oyuna eklenen dövme detayları ve forma detayları gibi şeyler açısından baktığımızda Prime dönem olarak sanki şu an ortaya çıkan her şey için bu durumdan bahsedebiliriz. Sanki yıllardır bu istenilenler yapılabiliyordu ve lisans anlaşmaları gereği istenmiyordu gibi bir noktaya varıyorum. Bu tamamen benim düşüncem. Bu kadar sene bu oyunu oynayıp bu basit detayların olmaması mantıken 2 noktaya bağlanıyor:

  1- Lisans sahibinin istekleri ve talepleri
  2- Farklılığın oluşturacağı negatiflik etkisinden korkulması

  Baktığımızda 2 olmadığı biraz belli gibi. Bence bu kadar yeniliğin daha erken yapılması bile lazımdı. Yukarıda da dediğim gibi, oyun modları ve sunulanlarla beraber resmen Prime dönem oyunu haline gelmiş EA Sports FC 24.

  Bakalım bu yıl bizi neler bekliyor, değişimler, göze hoş gelen yerler ve dahasıyla EA Sports FC 24

  Oyunun logosu ile birlikte görsel kimliğinin değişimi oyun içinde yer alan menü sistemini, maç ekranlarını ve görsel açıdan olan her noktaya değişim olarak temas etmiş. Modern dünyaya ayak uyduran bir futbol oyunu imajını her geçen gün yenileyen yapım EA Sports FC 24 olarak bu hamlesinde de güçlü bir deneyim sunuyor. Alışılmışın dışında ama dinamik ve hızlı olmayı temel alan bu değişim hoşuma gitti. Oyunun içinde artık menülerin hantal yapısından kurtulan, kısayollar ve belirgin noktalar ile ilerliyoruz.

  Oyun modları arasında Oyuncu Kariyeri, Teknik Direktör Kariyeri, Ultimate Team, Clubs, Volta Football, Santra, Oynamayı Öğren, Sezonlar, Turnuvalar, Ortak sezonlar, Online Dostluk ve PlayStation Tournaments olarak başlıklar var.

  Bütün modları topladığınızda her türden futbol severe temas edecek bir noktası var. Özellikle kadın futbolunu da kapsayan, Ultimate Team tarafına eklenen oyuncularla havuzun büyüdüğü aşamada gerçek bir futbol külliyatına dönüşüyor yapım.

  Değişimler arasında en çok hoşuma giden menü yapısının değişimi ve hızlanması diyebilirim. Özellikle çoğu oyuncu gibi Ultimate Team merakınız varsa bir menüden ötekine saniyeler içinde en az eforla geçmeyi gördükten sonra kendinizi cennette gibi hissedeceksiniz.

  Bir diğer hoşuma giden değişim ise oyunun daha sakin ve ağır oynanabilmesine yönelik değişimler olmuş. Gerçek futbolda olduğu gibi doğru zamanda topu alıp, etrafınıza bakıp oyun kurarak daha bilinçli bir gol senaryosu üzerine gidebiliyorsunuz. Akan oyun tabirinin suyunun çıktığı hızlı oyunların azalmış olması sevindirici. Bunun temelinde de HyperMotion V ismini alan bilindik hareket motoru yer alıyor.

  Futbolcu oluştururken Rockstar yaratmışımdır…

  Ultimate Team tarafında bu yıl kadın futbolcularla da birlikte oldukça geniş çerçeveden kadro kurma opsiyonumuz var. Bu durum elbette kimyaya göre kadro oluşturabilme seçeneklerini genişleten ve doğru kombinasyonu bulmanız için şansınızı değiştiren bir aşama. Şahsen bilmediğim için, kadın oyuncuların hangi ülkede ne yaptığını anlayıp kadro kurmak benim için zor bir aşama oldu. Fakat bu klasmanı takip edenler için ekstra bir heyecan diyebilirim.

  Yine bence önemli gelişimler UT tarafında yer alıyor. Kartların pozisyon türünün kaldırılmış olması, kartların geliştirilebilirlik özelliği ve Play Style ile dinamik ve ne yaptığını bilir bi hale gelmiş olmak güzel.

  PlayStyle kavramını EA şöyle açıklıyor:
  “OyunTarzları, oyuncuları özel kılan saha içindeki kabiliyetleri canlandırmak için genel reytinglerin ötesine geçerek sporcuları boyutlandırıyor. OyunTarzları, Opta ve diğer kaynaklardan elde edilen gerçek hayattaki oyuncu verileriyle yaratılıyor ve oyunculara oyun tarzlarını daha özgün görünecek ve hissettirecek eşsiz kabiliyetler veriyor. OyunTarzları+, bu imza yetenekleri dünya klası standarda yükselterek (Haaland’ın Sert Şutu gibi) seçkin oyuncuların çok az kişinin ulaşabildiği seviyedeki kabiliyetlerini yansıtıyor.”

  Bu yılın en keyifli kısmı benim gibi kariyer merakı olanlar için Oyuncu ve Teknik Direktör kariyeri kısmında saklı. Oyuncu kariyeri artık menajeriniz olan bir kıvamda, farklı geliştirmeler ve kozmetik bir sürü kazanımla birlikte biraz daha Alex Hunter dönemine yakın heyecanda ilerliyor. Kişilik sistemi, yapısal olarak daha makul ve mantıklı hale gelmiş bir “gerçekçi” kariyer düzenlemesi çok keyifli hale dönüşmüş. Aynı şekilde Teknik Direktör kariyeri kısmı da masanın öteki tarafından olayları takip etmeye, bir Football Manager kadar olmasa bile daha soft ve keyifli bir şekilde takımı idare etmeye odaklanıyor. Her iki kariyer modunda da uzun saatlerinizi harcayabilirsiniz. Uzun bir süre Master League (bilenlerin yüzü güldü bile şu an) ile amansız mücadeleler veren jenerasyon için altın çağ gibi bir dönemdeyiz.

  Oyunun genel anlamda tat kaçıran yanları da yok değil. Bütün güzel yanları toplamış olmakla birlikte benzer özelliklerin devam ettiği, eklenen şeylerin kozmetik iyileştirme gibi gözüktüğü kısmının altını çizmemiz lazım. Genel anlamda var olan yapısını koruyup üzerine küçük dokunuşlarla tat katılmış. Bu durum büyük beklenti içinde olanları üzebilir.

  Bir diğer konu ise defans mekaniğinin en azından benim anlamadığım şekilde garip olması. Bir türlü düzgün savunma yapamadım. Dikine paslarla defans hattımın delik deşik olduğu maçlar, oyuncuların mental olarak pozitifte kalamadığı garip durumlar oldu. Bunlar gelecekte düzeltilecektir diye umuyorum.

  Futbolun doğası olarak kendini oldukça iyi bir yere konumlayan EA Sports FC 24 bu yıl için iyi bir noktada kendini kanıtlayacak gibi duruyor. Özellikle tek başına yola devam etme kararı sonrası eforundan bir şey kaybetmeden şovuna devam edebilmesi takdire şayan.

  Eğer EA Sports FC 24 ilginizi çektiyse buraya tıklayarak satın alabilirsiniz

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN