e-Ticaret yapacaklara stratejik tavsiyeler

0

Uzun zamandır e-ticaret yapmayı planlıyorsunuz ama nereden ve nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Hatta bu konuda stratejik önem taşıyan tavsiyelere ihtiyacım var diyorsanız aşağıdaki başlıkları dikkatlice takip ederek işinizi internete taşıyabilir ve belirli bir plan dahilinde milyonlarca internet müşterisine ulaşabilirsiniz.

İyice Araştırarak ve Kurumsal Bir Yapıdan e-Ticaret Sitenizi Temin Edin

e-Ticaret siteniz yapacağınız işin kalbidir. Kesinlikle ucuz ve profesyonel olmayan çözümlerden uzak durun. Satın alacağınız e-ticaret sitesinin arkasında kurumsal bir yapının olması siteyi satın aldıktan sonra alacağınız kaliteli servis açısından önem taşır. Sitenizin hem güvenlik düzeyi üst seviyede olmalı hem de arkasında çok hızlı ve kaliteli hizmet alabileceğiniz bir servis ağı olmalıdır ki bir sorun çıktığında hızlıca müdahale edilebilsin. Ayrıca bir e-ticaret sitesinin SSL sertifikasına sahip olması gerekir. Çünkü müşteriler kredi kartı bilgilerini SSL sertifikası olmayan bir siteye vermek istemeyeceklerdir. Ayrıca sitede 3D Secure hizmetinin de kullanılması ek güven sağlayacaktır. Çünkü 3D Secure ile ödeme yapıldığında ek bir güvenlik göstergesi olarak müşteri cep telefonundan SMS ile onay vermelidir.

Basit Tasarım, Basit Kullanım

e-Ticaret siteniz herkes tarafından rahatça kullanılabilecek bir tasarıma sahip olmalıdır. Aynı zamanda da müşterilerinizin basit ve rahat kullanımı için düzenlenmelidir. Hızlı açılmalı ve son teknolojilerin kullanımına açık bir yapıda tasarlanmış olmalıdır.

Kargo Firmanızı İyi Seçmek Çok Önemli

e-Ticaret işine giriştiğini anda yapmanız gereken en stratejik hamlelerden bir tanesi de birlikte çalışacağınız kargo firmanızın seçilmesidir. Size hem iyi hizmet verecek hem de bütün bunları en ekonomik biçimde yapacak kargo firmasını ince eleyip sık dokuyarak seçmeniz satışlarınızın sıkıntısız müşteriye ulaşması açısından büyük önem taşır.

Karşılaştırmalı Siteleri Ürününüz İçin Avantaja Dönüştürün

İşe başladığınız anda sitenizde sattığınız en popüler ürünleri karşılaştırmalı sitelerde yer almasına gayret gösterin. Çünkü her gün çok sayıda internet kullanıcısı ürün satın almadan önce karşılaştırmalı sitelerde fiyat avantajı araştırması yapmaktadır. Uygun ve rekabetçi fiyatlarla bu platformda yer almanız sitenize hatırı sayılır bir müşteri trafiği oluşturacaktır.

Müşterileriniz Satılan Ürün İle İlgili Yorum Yapabilsinler

e-Ticaret sitelerinde satın alma kararı verilirken o ürünü daha önce satın almış müşterilerin ürün ile ilgili yaptığı yorumlar karar aşamasında yol göstericidir. O yüzden sitede müşterilerinizin satın aldıkları ürün ile ilgili  yorum yapabilecekleri alanlar bulundurun. Güvenilir ve gerçek kullanıcı yorumları işinizde satışınızı arttıracaktır.

Sosyal Medyayı Mutlaka Kullanın

Yapacağınız satışları arttırmak için sosyal medyanın nimetlerinden de yararlanmalısınız. Her bir sosyal ağ platformunda açacağınız sosyal medya hesapları ile kampanyalarınızı duyurabilir, sizi takip eden bir kitle oluşturabilirsiniz. Ayrıca Facebook ve Google gibi alanlara çok küçük bütçelerle bile reklam verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Yardım Sayfaları İşin Olmazsa Olmazı

e-Ticaret sitenizde müşterileriniz bir sorunla karşılaştıklarında veya bir konuyu merak ettiklerinde onlara yardımcı olmak amacıyla Sıkça Sorulan Sorular ve Yardım Sayfaları’nın yer alması yapacağınız ticaretin olmazsa olmazları arasındadır. Çünkü siteye gelen müşteri hem kurumunuzla hem de ürünler ilgili kafasına takılan tüm soruların cevabını bu bölümlerde bulmak isteyecektir. Aynı zamanda site içinde müşterilerinizin sizinle kolayca iletişime geçebilecekleri tüm kanalları açık bir şekilde belirtmeniz siteye olan güveni arttırır.

Sitenizde SEO Çalışması

Sitede satacağınız ürünlerin arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalara SEO çalışması denir. Siteniz ne kadar yukarı sıralarda listelenirse siteyi ziyaret eden müşteri sayısı artacaktır. Bu çalışmayı siteniz için mutlaka yaptırın.

Yedekleme Yapmak En Hassas Konu

İşinizde verilerinizi güvende tutmanın en önemli yolu güçlü bir yedekleme politikanızın olmasıdır. Yedekleme politikanızı oluşturarak rutin bir yedekleme planı hazırlayarak profesyonel bir yedekleme yazılımı kullanılması önerilir. Bunu yaparak e-ticaret sitenizin bir siber saldırıya uğraması veya sunucu çökmesi durumunda karşılaşacağı veri ve zaman kaybını önlemiş olursunuz.

Özetlersek, yukarıda belirtilen konulara hassasiyet göstererek e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat şunu hiç unutmayın ki; bir e-ticaret sitesi açmak internette var olan kullanıcıları sitenize getirmeyecektir. Bu trafiği sağlamak için sizin epey bir gayret ve sabır göstermeniz gerekir.

Cevap bırakın