E-spor yarım milyar dolarlık bir endüstri halini alabilir

0

elite-gamers

E-spor, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bu alanda gerek sponsorların desteği gerekse ekonominin hızlı büyümesi dikkat çekici. E-spor konulu araştırmaları ile tanınan PwC de tam da bu noktada yayınladığı yeni bir raporda, endistrinin potansiyeline dair yeni doneler ortaya koyuyor.

Raporda e-spor endüstrisinin 2016 yılı sonunda 463 milyon dolar gelir elde etmesinin beklendiğinin altı çizildi. Bu oldukça iddialı tahmin, önceki yıla göre yüzde 43 büyüme anlamı taşıyor. Öte yandan 2015 sonunda yayınladığı raporda, tanınmış araştırma kuruluşu Deloitte, pazarın 500 milyon dolara ulaşacağı tahminininde bulunmuş, oyun dünyasında heyecan yaratmıştı.

PwC araştırmasında gerçek e-spor meraklılarının görüşlerine de yer verildi. Yüzde 33’ü 18-24 yaş aralığındaki 767 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada katılımcıların yarıdan fazlası kendilerini hardcore gamer yani üst seviye oyuncu olarak tanımladı.

Peki katımcılar hangi oyunları izlemekten hoşlanıyor. Beklenildiği üzere büyük kesim CS:GO’cu. İzleyenlerin yüzde 63’ü Counter Strike izlemeyi seviyor. Kalan yüzde 37 ise League of Legends ve DOTA 2 izlemekten keyif alıyor. Dünya genelinde yukarıda belirtilen oyunları kendi imkanlarıyla oynamak isteyen, yakın gelecekte kendilerini faal e-spor oyuncuları arasında gören geniş bir kesim var.

Son göstergeler ışığında pazarın bu sene sonuna doğru yarım milyar dolarlık gelire erişmesi kuvvetle muhtemel. Ayrıca gelecekte de 1 milyar dolar barajı aşılacak gibi görünüyor. Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Cevap bırakın