E-sağlık uygulamaları ile doktorunuza ulaşın!

0

Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz Mart ayından itibaren bütün dünyada pandemi ilan edildi. Bu gelişmenin ardından pek çok sektörde zorunlu dijital dönüşüm gerçekleşti. Dijital dönüşümü en verimli kullanan sektörlerin başında ise sağlık sektörü geliyor. Artık doktora gitmeden online sağlık hizmetleriyle doktorunuzla görüntülü görüşebiliyor, hastanelerin e-sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu

Görüntülü doktor görüşmeleri ile doktorunuza ulaşın 

Pandemi günleri ile birlikte artık zorunlu olmadıkça hastanelere gitmeyi tercih etmiyor, basit sağlık problemlerimizin çözümü için doktorumuza danışıyoruz. Bu süreçte görülen ihtiyaç üzerine e-doktor uygulamaları da oldukça yaygınlaştı. Konu ile ilgili olarak teknolojiyi oldukça iyi kullanan, hatta giyilebilir termometre gibi inovatif sağlık ürünleri geliştiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu ile konuştum.  Dr. Astarcıoğlu, bu süreci şöyle anlattı: “Bir doktor olarak online sağlık hizmetlerine geçmeyi pandemiden önce de hedefleyen kesimdeydim. Keza pandemi ne kadar haklı olduğumu ortaya çıkardı. Artık ülkenin veya dünyanın neresinde olursa olsun sağlık verilerinizi dijital olarak arşivleyebildiğiniz takdirde, bu verilere dünyanın herhangi bir yerindeki sağlık çalışanının erişimi mümkün hale geliyor. Bu süreçte hastaları yardımcı olabilmek için iyi öykü alabilmenin ve tetkikleri saklayabilmenin getirdiği avantajla sağlığın online platforma taşınmasının oldukça faydalı ve gerekli olduğunu söyleyebilirim. 

Ben de pandemi döneminde birebir görüşmeye gelmeyi tercih etmeyen kişilerle online danışmalık vererek, sıkıntılarını uzaktan çözebildiğim kadar çözmeye ve hastalarımın sıkıntılarını hafifletmeye gayret gösterdim.  Tabi ki online muayene fiziksel muayenenin yerini tutmayacak, hastalık teşhisi ve tedavisi düzenlenemeyecek bir çözüm ancak sağlam çocuk takiplerinde, tuvalet eğitimi, gece terörü, uyku eğitimi, ek gıdaya geçilmesi ve sağlıklı beslenme konuları için gayet uygun bir platform olduğunu söyleyebilirim.”

Instagram canlı yayınlarında en çok sağlık konuşuluyor

Salgın hastalık nedeniyle pek çok kişi artık zorunlu olmadıkça hastaneye gitmek istemiyor. Hastalık şikayeti olanlar merak ettikleri konuları ise internet üzerinden doktorlarına danışarak çözmeye çalışıyorlar. Basit rahatsızlıkların tedavisi konusunda bu tavsiyeler oldukça faydalı olurken, kronik rahatsızlıklar ve doktora gidilmesi gereken durumlarda mutlaka hastaneye gitmek gerekiyor. Doktorlar artık hastalarıyla Instagram canlı yayınlarında buluşarak, güncel sağlık problemleri konusunda merak edilen soruları yanıtlıyorlar. Günün her saatinde gerçekleşen canlı yayınlara katılarak, siz de merak ettiğiniz sağlık problemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Benim de @annebebekkulubu hesabı üzerinden gerçekleştirdiğim canlı yayınlarda çocuk ve kadın hastalıkları, kronik hastalıklar, beslenme problemleri, pandemi psikolojisi gibi pek çok konuda uzmanlarla gerçekleştirdiğim sağlık sohbetlerini izleyebilirsiniz. Canlı yayınları kaçıranlar üzülmesin, doktorlarına DM’den de ulaşabilirler. 

Zoom eğitimleri ile bebek bakımını öğrenin

Pandemi döneminde pek çok çift ilk kez anne – baba oldu ve çocuklarını dışarıdan destek almadan kendi başlarına büyütmeye çalışıyorlar. Bu noktada bebek hemşireleri tecrübesiz ailelerinin imdadına yetişiyor. Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilen eğitimlerle aileler bebek bakımı konusunda uzmanından tavsiye alarak, çocuklarını büyütüyorlar.

Online eğitim programları içerisinde doğuma hazırlık, emzirme, yenidoğan bebek bakımı ve ilk yardım gibi ailelerin ihtiyaç duyabilecekleri pek çok faydalı eğitim yer alıyor. 

Kongreler artık online

Pandemi öncesi birçok tıp kongresi ile doktorlar bir araya gelip, sağlık alanında yeni gelişme ve güncel tedavi yaklaşımlarını takip etme imkanı buluyorlardı. Ancak COVID-19 tedbirleri kapsamında kalabalık organizasyonları gerçekleştirmek artık mümkün değil. Bu nedenle sağlıkla ilgili zirveler de artık online yapılıyor. Bu zirvelere katılım da oldukça yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Gördüğüm kadarıyla doktorlar da bu sürece uyum sağlamış. Mesleki olarak ilgi duydukları konularda yapılan organizasyonlara göre hasta randevularını ayarlayıp, dijital etkinliklere katılım sağlıyorlar. Pandemi sonrasında da dijital etkinliklere oldukça yoğun bir ilgi olacağını düşünüyorum. Ezcümle, artık yeni normalimiz dijital hayat! 

Cevap bırakın