e-NABIZ sistemi siber saldırıya uğradı iddiası gerçek miydi?

0

7 milyon kişiye ait özel nitelikli verilerin siber saldırı sonucu ele geçirildiği iddia edildi…

T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki e-NABIZ sisteminin siber saldırıya uğradığı iddiası, 3 Ekim Pazar günü sabah saatlerinde ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşılan ve bir forum sitesindeki ‘ilanın’ ekran görüntüsüne dayandırılan iddia, kısa süre içerisinde gündem oldu.

Söz konusu ekran görüntüsünde 7 milyon kişiye ait e-Nabız verilerinin siber saldırı sonucunda ele geçirildiği ve 600 dolar fiyatla satışa çıkarıldığı görülüyordu. Ayrıca çalındığı iddia edilen verilerin detayları da sıralanmıştı, buna göre;

  • İsim, soy isim,
  • T.C. Kimlik numarası,
  • e-Nabız şifresi
  • Yaş, boy, kilo gibi kişisel verilerin ele geçirildiği kaydediliyordu.

Görseller eşliğindeki tamamı ‘özel nitelikli veri’ olan bu bilgilerle ilgili ilanda iletişim için bir de e-posta adresi verilmişti. Ancak doğruluğu kesin olmayan bu ilan bilinmeyen nedenle silindi ve geriye Twitter’da gün içerisinde ortaya çıkmış ekran görüntüsü, bazı forumlardaki ilgili paylaşımlar ve sınırlı bilgi içeren haberler dışında herhangi bir şey kalmadı.

Gelişmelerin ardından henüz netlik kazanmamakla beraber e-NABIZ sisteminin siber saldırıya uğramış olabileceği ihtimali üzerinde duruldu, bununla birlikte uzmanlar verilen ilanın sahte olma ihtimalinin yüksek olduğu görüşünde birleşti. Diğer taraftan siber güvenlik açısından giriş sırasında kullanılan şifrelerin değiştirilmesi öneriliyor.

Son olarak uzmanlar e-devlet şifresinin de değiştirilmesinin yerinde bir adım olacağına işaret ediyor.

Cevap bırakın