E-Nabız Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
E-Nabız Nedir?

E-Nabız, Türkiye vatandaşlarının muayene, tetkik ve sonrasında tedavilerinin hangi sağlık kuruluşunda yapılırsa yapılsın oluşan sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz sağlık sistemidir. Ayrıca bu güne kadar oluşan tüm tıbbi bilgileriniz burada kayıtlıdır. E-Nabız, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden erişilen bir uygulamadır. Hekimler sizin izin verdiğiniz kadar sağlık kayıtlarınızı görürler. Bunun süresi ve sınırını elbette siz belirlersiniz.

E-Nabız Sistemine Erişim Nasıl Olur?

Sisteme giriş ya doğrudan enabiz.gov.tr adresinden şifreyle ya da Turkiye.gov.tr (E-Devlet kapısı) üzerinden e-devlet şifresi, e-imza veya mobil imza ile yapılır. Sisteme girdiğinizde profil bilgilerinizi kaydetmek için yönlendirildiğiniz ilk sayfada Kullanım Şartları bölümü vardır. “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz kayıt olmanız için yeterlidir.

Ulaşabileceğiniz Sağlık Bilgileri

– Gittiğiniz hastane ve kliniklerdeki doktor muayeneleri ve tarihleri
– Adınıza yazılan reçeteler ve reçetelerin içeriği
– Sağlık kurumlarından aldığınız raporlar
– Teşhis konulan hastalıklarınız
– Yaptırdığınız tahlillerin sonuç bilgisi.
– Radyolojik görüntüler (Çekilen film, MR vs.)
– Alerjileriniz
– Olduğunuz aşılar
– Aldığınız doktor muayene randevuları
– Kullandığınız ilaçlar
– Sensör verileri (tansiyon, şeker, nabız vs.)

Bunların dışında istediğiniz sağlık kurumundan muayene için randevu alabilirsiniz. Aile hekiminizi görebilir hatta değiştirirsiniz. Gönüllü kan ve ilik bağışı yapabileceğiniz gibi isterseniz sistem üzerinde organ bağışında bulunursunuz. Ek olarak ilaç hatırlatması tanımlayabilir hatta kalp krizi geçirme riskiniz bile hesaplanır.

COVID-19 Test Sonucu Öğrenmek

Bir sağlık kuruluşunda COVID-19 testi yaptırdıysanız bu testin sonucunu “COVID-19 Test Sonuçları” alanına tıklayıp öğrenebilirsiniz. Buraya giriş yaparken T.C. kimlik ya da pasaport numaranızın son 4 hanesi, barkod numarası, telefon numarası ve e-posta adresinden oluşan bazı bilgileri girmeniz gerekir. Ayrıca diğer bir yol da “Tahlillerim” sekmesine girdiğinizde sağ üst bölümdeki “COVID-19 Test Sonucu” alanına giriş yapılmasıdır.

COVID-19 Aşı Hakkınız Çıktı mı ?

Aşı sırasının size gelip gelmediğini aşı olduktan sonra da aşı bilgileriniz ve 2. aşınızın ne zaman olacağı bilgisini bulacağınız bölümdür. Sisteme girdikten sonra “Aşı Takvimi” alanını tıklarsanız karşınıza gelen sayfadan COVID-19 aşı durumunuzu kontrol edersiniz.

Bilgi için:
https://enabiz.gov.tr/
https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.enabiz&hl=tr&gl=US
https://apps.apple.com/tr/app/e-nab%C4%B1z/id980446169?l=tr

Cevap bırakın