E-kimlikler Hayatımızı Nasıl Kolaylaştıracak?

0

Ekimlikler, günümüz ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen ve nüfus cüzdanlarımız yerine kullanabileceğimiz vatandaşlık kartlarına verilen isimdir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yönetmeliği’ne göre e-kimliklerde bulunması gereken biyometri, PIN koruma ve çip özelliği sayesinde güvenlik derecesi oldukça yüksek tutulmuştur. Bu kimlikler 2023 yılının sonuna kadar tamamen hayatımıza dahil olacaklardır.

E-Kimlikler Mağduriyetleri Önleyecek

TÜBİTAK bünyesinde geliştirilmiş olan çipli kimlik kartlarıtaklit etmek ve kopyalamak pek mümkün olmayacağı için sahte kimlik kullanımı da ortadan kalkacak. Sahte kimlikler yüzünden yaşanan çeşitli mağduriyetlerin de önüne geçilmiş olacak. Ayrıca kimlik ile doğrulama gerektiren tüm işlemler çok daha kısa zaman diliminde yapılabilecek. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen “kimlik fotokopisi” angaryasına artık gerek kalmayacağından kağıt konusunda da ciddi bir tasarruf söz konusu olacaktır.

Randevu Alarak Kolaylıkla Edinebiliyorsunuz

E-kimlikler, bulunduğunuz şehrin il ve ilçe merkezlerinde bulunan nüfus müdürlüklerine yapacağınız başvuru ile alınabiliyor. Müdürlüklere randevu almadan gitmemenizi öneriyorum. Randevu almanın en kolayı https://randevu.nvi.gov.tr adresine tıklamanız olacak. Diğer bir alternatif yöntem de Alo 199 çağrı merkezini aramak olacaktır.

Size Verilen PIN Kodunu Saklayın

E-kimliklerin en büyük özelliği size verilen kimlik kartlarının şifreli olmasıdır. Kimliğinizle yapacağınız bir çok işlem bu şifre ile yapılacağından size kartı alırken verilen PIN kodunu özenle saklamanız gerekecektir. E-kimlik başvurusu yapan vatandaşlara kartı ile birlikte bir zarf verilmekte ve o zarfın içinden PIN ve PUK kodlarının bulunduğu bir bilgi kağıdı çıkmaktadır. Kimliğinizi ve zarfınızı iyi bir yerde saklamanızı öneririm. Çünkü yakın zamanda lazım olacak.

Kimlik Doğrulamada PIN Numarası veya Parmak İzi

Yakında vatandaşlar birçok kimlik doğrulama işlemini POS cihazlarına benzeyen cihazlar üzerinden PIN numaralarını girerek veya parmak izlerini vererek yapacaklar. Böylece kişi karşı tarafa kimliğini en hızlı ve güvenli bir biçimde ispatlamış olacak. Hatta bu cihazın ekranında bu işlem yapılırken sadece kimlik sahibinin bilebileceği bir kişisel mesaj cihazın ekranında görülerek sizin çok daha güvende olmanızı sağlayacak.

E-kimlikler İle Neler Yapabileceğiz?

Çok yakın zamanda sahibi olduğumuz e-kimlikleri bankalarda, noterlerde, abonelik sözleşmelerinde, kimlik doğrulaması gereken her yerde kullanılabileceğiz. Mesela, bankada kredi başvurusu veya noterde bir işlem yaparken kimliğinizin fotokopisinin çekilmesine gerek olmadan çok hızlı bir biçimde kimliğiniz doğrulanacak. Ayrıca yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (ESHS) üzerinden alınan elektronik imza sertifikası sayesinde de dijital ortamda hukuka uygun bir biçimde sözleşmeleri imzalayabileceksiniz. E-kimliklere elektronik imza yüklenebildiğinden vatandaşın başka bir kart veya cihaz taşımasına da gerek kalmayacak.

Cevap bırakın