Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikE-imza Nedir? Ne Amaçla ve Nerelerde Kullanılır?

  E-imza Nedir? Ne Amaçla ve Nerelerde Kullanılır?

  E-imza (elektronik imza), en kısa ve net anlatım ile klasik kağıt üzerinde bulunan imzanın dijital ortama uyarlanmasıdır. E-imza, kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılır. Genel olarak bir belgeyi elektronik olarak imzalamak bu belgenin içeriğini değiştirilemeyeceğini ve imzanın sahte olmadığını tescil ederek güvenlik sağlar. Diğer bir deyişle elektronik imza dijital ortamda işlemleri güvenli bir şekilde yapıldığını gösterir.

  E-İmza Neden Gerekli?

  Günümüzde hızla gelişen ve dijitalleşen teknoloji ile birlikte insanların iş yapma biçimleri de değişiyor. Kağıt kullanımı gittikçe azalıyor ve gazeteler bile artık kağıda basılmıyor çünkü internet ortamında yayın yapmak çok daha ekonomik. Fakat dijitalleşme ile birlikte güvenlik endişesi çok fazla öne çıkıyor. Bu aşamadan sonra elektronik imza güvenliği sağlamak amacıyla devreye giriyor. Aşağıda elektronik imzanın hangi amaçla ve nerelerde kullanıldığına bakalım.

  E-İmza Kullanım Amaçları Nelerdir?

  Güvenlik

  Elektronik imzanın en önemli kullanım amaçlarından biri de güvenliktir. Aynı zamanda elektronik olarak imzalanan belgelerin doğruluğunu sağlar. Böylece sahtecilik riskini azalır.

  Maliyetten Tasarruf

  Klasik imza için kağıt, kalem ve bazen de postalama gerekir ve maliyetlidir. E-imza kullanarak hem bu maliyetten tasarruf edersiniz hem de zamanı verimli kullanırsınız.

  Verimlilik Artışı

  Kağıt üzerine atılan imzalar belirli bir zaman alabilir. Bu belgelerin fiziksel olarak imzalanması, saklanması ve postalanması gerekebilir. Elektronik imza ile imzalanan belgeler hemen iletilip saklanabilir ve bunu yapmak da işlem sürelerini önemli ölçüde kısaltır.

  Uzaktan Çalışmaya Uyum

  Uzaktan çalışma koşullarında belgeleri elektronik olarak imzalayarak iş yapış koşullarınız kesintisiz devam eder. Dahası e-imza ile imzalanan evraklar dijital ortamda gönderilip imzalandığı için bulunduğunuz yerin önemi olmadan işlemler tamamlanır.

  Çevresel Duyarlılık

  e-imza yoluyla önemli miktarda kağıt tüketimi azalacağından ağaç kesimi ve su kullanımı azalır. Dolayısıyla kağıt tüketimi azalacağından doğal kaynaklar korunmuş olur.

  Hangi Alanlarda Kullanılır?

  Başlıca kullanım alanlarını aşağıda belirttim.

  Hukuksal Sonuç Doğurabilecek İşlemlerde

  Sözleşme, anlaşma ve hukuki belgelerin imzalanması e-imza ile yapıldığında çok daha güvenli hale gelir.

  Kamu Kurumlarında

  Resmi evraklar, beyannameler ve kamu işlemleri e-imza ile imzalandığında işler çok hızlı ve güvenli ilerler.

  Bankacılık İşlemlerinde

  Bankalarda yapılan kredi başvurusu ve diğer bütün finansal belgelerin imzalanması güvenliği artırır.

  Eğitim Kurumlarında

  Eğitim kurumları e-imza kullanarak öğrenci belgelerini, transkriptleri ve diploma gibi belgeleri düzenlerler.

  Sağlık Sektöründe

  Sağlık sektöründe de elektronik imza kullanımı yaygındır. Genellikle tıbbi raporlarda, reçetelerde ve diğer sağlık belgelerinde kullanımı yaygındır.

  Özetle

  Sonuçta e-imza, kağıt tabanlı işlemleri dijitalleştirerek çevreye duyarlı bir yaklaşımla iş süreçlerini daha verimli ve hızlı hale getirir. Kağıttan ve fiziksel olarak imzalanan evrağın taşınmasından tasarruf sağlar. Böylece hem maliyet tasarrufu ve hem de verimlilik sağlar. Kısacası bu nedenlerden dolayı, elektronik imza kullanımı çevresel duyarlılık sağladığı gibi işlem süreçlerini de çok hızlı işler.

  www.mediamarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN