e-Devlet üzerinden vasiyetnameler de görülebilecek

0

Kullanıma sunulan yeni hizmetlerle devlet dairelerinin yükü azaltılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda e-Devlet üzerinden bu kez de vasiyetnameler ve miraslara dair bilgilerin vatandaşlara sunulacağı kaydediliyor.

Türkiye’de dijital dönüşüm aralıksız devam ediyor. Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti ile geçtiğimiz ay büyük ses getiren e-Devlet, bu kez de vasiyetnamelerin sorgulanmasını mümkün kılacak yeni bir hizmetin kullanıma sunulması yönündeki çalışmalara devam ediyor.

Bu kapsamda kısa süre içerisinde miras sorgulama hizmetinin vatandaşlara sunulacağı resmi olarak duyuruldu. e-Devlet üzerinden ulaşılabilecek miras sorgulama hizmeti ile vatandaşlar, ölüm tarihi 1990 sonrası olan kişilerin vasiyetnamelerini internet üzerinden görebilecekler.

Dijital dönüşüm kapsamında hazırlanan bu projenin yanı sıra TC kimlik numarası ile miras bilgilerine ulaşım imkanının da sağlanacağı belirtiliyor. Bu hizmet ile birlikte 1 Ocak 2017‘den sonrasını kapsayacak şekilde miraslar sorgulanabilecek.

Orta Vadeli Program’ın öne çıkan konusu: Dijital Dönüşüm

T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2018-2020 yılları için üç yıllık bir perspektif taşıyan Orta Vadeli Program’da yer alan teknolojik hedefler arasında, dijital dönüşüme verilen büyük önem gözler önüne serilmişti. Bu kapsamdaki son çalışmalarla hem vasiyetname hem de miras bilgilerinin internet üzerinden görülebilmesinin önü açılıyor. Türkiye’de dijital dönüşüme yönelik çalışmaların sonraki aşamaları merakla bekleniyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız.

Cevap bırakın