E-Devlet Kapısı’na Eklenen En Yeni Hizmetler

0


e-Devlet hizmetlerine www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden erişerek kamu kurumlarının vatandaşlara verdiği hizmetlere tek noktadan ulaşabilirsiniz. Bu hizmetlerden yararlanmak sadece PTT şubelerinden şifre alınması ile mümkün oluyor. PTT’den alınabilen şifre için 2 TL işlem masrafı isteniyor. Şifrenin kaybedilmesi veya unutulması durumunda ise 4 TL ücret ödeniyor. Yurt dışında ikamet edenler ise şifrelerini kendilerine en yakın elçilik ve konsolosluklardan ücretsiz olarak alabiliyorlar. Ayrıca ek bir yıllık ücret istenmiyor. Sadece şifre alabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak ve başvuruların şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla yapılması gerekiyor.

E-Devlet Kapısı’na Yeni Hangi Hizmetler Eklendi?

İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması

Bu bölümde imar kurallarına aykırı yapılarınız için hem kayıt başvurusunda bulunabiliyor hem de başvurularınızı sorgulayabiliyorsunuz

Dernek Sorgulama

Bu hizmet bölümünde ise sorgulanan kelimeyi içeren isimde dernek olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. İlgili alana aramak istediğiniz dernek ismini yazmanız ve sorgula tuşuna basmanız yeterli.

İcra Dosya Sorgulama

İşte bu hizmet çok önemli. Çünkü yurt içi mahkemelerde adınıza açılmış ve taraf olduğunuz icra dava dosyalarını bu alanda görebiliyor detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Sadece yapmanız gereken ilgili dava dosyasına ait detayları görmek için yanında bulunan “Detay Görüntüle” tuşuna basmanız gerekiyor.

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Bu hizmet alanında doğum yardımı almak için yapılan başvuru sonucunu ve(ya) aldığınız doğum yardımı için yaptığınız itirazların sonuçlarını sorgulama şansına sahipsiniz. Doğum yardımı sadece canlı doğumlar için veriliyor.

Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

Bu hizmet alanında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres bilgilerinizi sorgulayabiliyorsunuz. Sadece bir takvim günü içerisinde en fazla bir adet belge oluşturma hakkınız bulunuyor.

e-Nabız : Kişisel Sağlık Sistemi

Bu hizmet yeni olmamakla birlikte sürekli içeriği geliştiriliyor. Sağlık açısından herkesin kullanması gereken bir çeşit bireysel sağlık hizmetleri merkezi gibi düşünebilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete açılan ve 8 milyon kullanıcı tarafından kullanılan e-Nabız’a e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşılarak kişinin tüm sağlık bilgilerine 7 gün ve 24 saat erişim sağlanıyor.

e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’ni kullanarak;

– Tüm sağlık kurumu ziyaretleriniz ve ayrıntılarına, (randevu, tanı, tedavi, reçete bilgileri)

– Tüm tahlil sonuçları ve alerji bilgilerine,

– Kişinin en güncel sağlık bilgilerine,

– Muayene ve tedaviyle ilgili tüm detaya ve sağlık geçmişinize,

– Çocuklarınızın sağlık verilerine ulaşabildiğiniz gibi tüm bu bilgileri erişimine izin verdiğiniz doktorunuz ile de paylaşma şansınız bulunuyor.

Bütün bu sorgulamalara e-Devlet Kapısı’ndan ulaşmak için şifrenizle giriş yapmak ve arama bölümüne yukarıdaki başlıkları yazarak sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. 

Cevap bırakın