e-Devlet Hesabınızın Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Genel olarak bakıldığında e-Devlet Kapısı kullanarak vergi ve trafik cezası borcunuzu öğrenebilir, Adli Sicil Belgesi, Öğrenci Belgesi, Askerlik Durum Belgesi gibi belgeleri kurumlara gitmeden barkodlu olarak alabilirsiniz. Sosyal güvenlik, tapu, kayıtlı cep telefonu bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi yerel yönetimlerce sunulan yüzlerce hizmete ve size özel olarak sunulan pek çok bilgiye birkaç tık ile ulaşabilirsiniz. O yüzden e-devlet hesabınızın güvenliği hassas bir konudur.

e-Devlet Kapısı Hesabınızın Güvenliği Önemli

Bu kadar çok hizmeti alırken kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek ve maddi-manevi zarara uğramamak için şifre güvenliğine önem vermelisiniz. e-Devlet Kapısı’nı kullanırken dikkat etmeniz gereken önerileri aşağıda bulabilirsiniz. 

e-Devlet Şifresini Kaybederseniz

e-Devlet Şifresinin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yeniden şifre almak için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinizde cep telefonu bilginizi belirttiyseniz şifrenizi otomatik olarak yenilenebilir. Şifre yenileme işlemini “Şifremi Unuttum” bölümünü ziyaret ederek veya e-imza, mobil imza ya da internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile sisteme girerek yapabilirsiniz.

e-Devlet Şifreniz Asla İptal Edilmez

Şifreniz sizin bir isteğiniz olmadan ne iptal edilir ne de kullanıma kapatılır. Sadece kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından sizden 3 ayda bir şifre değişikliği yapmanız istenir. Fakat isterseniz şifrenizi değiştirmeden kullanmaya devam etmenizde bir sakınca yoktur.

e-Devlet Şifrenizi Kimseyle Paylaşmayın

e-Devlet Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekir. Kimseye şifrenizi vermeyiniz ve unutmayın ki hiç kimse sizden şifre bilgisini isteyemez. Siz de hiçbir koşulda kimseyle şifre bilgilerinizi paylaşmayın.

PTT Şubelerinden e-Devlet Şifresi Almak

e-Devlet şifrenizi 2 TL ücret karşılığında PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Eğer ilk aldığınız şifreniz kayıpsa daha sonra PTT’den alacağınız tüm şifre alımları için 4 TL ödemeniz gerekecektir. Eğer yurt dışında bulunuyorsanız şifrenizi ücretsiz olarak konsolosluklardan alabilirsiniz.

Güçlü Bir Şifre Oluşturun

Belirleyeceğiniz e-Devlet şifreniz oldukça güçlü bir birilerinin hemen tahmin edemeyeceği zorlukta olmalıdır. Kesinlikle hobileriniz, doğum tarihiniz, TC Kimlik Numaranızı ve benzer bilgilerden şifre belirlemeyin. Şifrenizin daha güvenli olması için içerisinde büyük ve küçük harflerin karışık olması ve içinde rakam bulunması önerilir.

e-Devlet Kapısı’nın Adresi: www.turkiye.gov.tr

www.türkiye.gov.tr olarak tarayıcınızın adres çubuğuna bizzat yazdığınız bu adres dışında bir adrese şifrenizi girmeyiniz.

Güvenlik Sertifikasına Dikkat

E-Devlet Kapısı erişiminizin güvenli olup olmadığını adres çubuğunda yer alan adresin “http” değil “https” ile başlamasından anlayabilirsiniz. Ayrıca tarayıcınızda bir kilit resmi belirecektir.

Yabancı Bilgisayarda Kullanım Yapmayın

e-Devlet hesabınızın güvenliği için ortak kullanılan bilgisayarlarda ve internet kafelerde genel geçer bir kural olarak e-Devlet Kapısı’na giriş yapmayınız. Ayrıca kullandığınız bilgisayarda mutlaka güncel bir virüs programı çalışıyor olsun.

Cevap bırakın