Dyson “Küresel Hijyen Çalışmasının” sonuçlarını paylaştı

0

Dyson, yürüttüğü küresel hijyen çalışmasıyla COVID-19 salgınının başlamasından sonra insanların genel el hijyenine yönelik tutumlarındaki değişimlere dair etkileyici sonuçlar ortaya koydu.

Dünya karantina sürecinden çıkıp insanlar tekrar ofislere ve kamusal alanlara geri dönerken, Dyson yeni normalleşme döneminde değişen genel el hijyenine yönelik tutumları araştırmaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü gibi önde gelen kuruluşlardan iletilen ve hayati önem taşıyan mesajlar genel olarak salgın zamanında ve sonrasında ellerin sık sık ve doğru şekilde yıkanmasını vurgularken, ıslak kalan ellerin mutaka kurutulması gerektiğini öneriyor. Uzmanlar; iyi bir el hijyeni sağlamanın, enfeksiyona yol açabilecek bakteri ve virüslerin yayılmasını azaltmada en etkili yollardan biri olduğunu, fakat doğru yıkama yapılmazsa mikropların temas yoluyla size ve başkalarına bulaşabileceğini belirtiyor.

Dyson; yürüttüğü küresel hijyen araştırmasının sonuçları, salgın başladığından bu yana insanların el hijyeninin önemi konusunda daha bilinçli davrandığına işaret ediyor.

Hijyen için eller yukarı

Araştırma; katılımcıların çoğunluğunun el hijyenlerine özen gösterirken, bazılarının el yıkama ve kurutmanın önemini hala göz ardı ettiğini ortaya koydu. Önde gelen sağlık kuruluşları bunu önlemek ve insanları uyarmak için, elleri sık sık su ve sabunla, en az 20 saniye boyunca düzgün şekilde yıkamanın ve sonrasında kurutmanın sağlık açısından önemini vurguluyor.

Araştırma sonuçları salgından bu yana, insanların sadece yüzde 40’ının ellerini yıkarken temel amacının hijyen sağlamak olduğunu, bazıları için sadece bir alışkanlık olduğunu (yüzde 14) ve az sayıda kişininse (yüzde 11) ellerini temiz hissetmek istedikleri için yıkadığını ortaya koydu.

Cevap bırakın