Duyduğunuz şarkının kime ait olduğunu öğrenin

0

Eskiden bir şarkı duyduğunuzda hangi şarkı olduğunu bulmak oldukça zordu. Hele İnternet olmadan önceki dönemlerde bu daha da zordu. Hele bir de yabancı bir şarkıysa şarkının adını öğrenmek deveye hendek atlatmaktan da zordu. Türkçe bir şarkıysa bir şekilde mahalle aralarındaki kasetçilerden şarkının ismini öğrenir ve kasetini satın alır ya da kaydettirirdik. İnternet üzerinden müzik dinlenen servislerin olmadığı daha kasete özel kayıt yapılan bu dönemlerde (ne yazık ki o zamanlar şimdiki gibi telif hakları çok önemsenen bir şey değildi) yabancı bir şarkının ismini öğrenmek için dergilere bakar bir şekilde tahmin etmeye çalışırdık. Ya da Aksaray veya Taksim gibi merkezi yerlerdeki plakçılara gidip bir şekilde şarkıyı tarif edip şarkının ismini öğrenirdik. Zor bir süreç olsa da genellikle şarkının ismini öğrenirdik. Elbette zaman değişti, artık internet üzerinden müzik dinlenebilen milyonlarca şarkının olduğu arşivlere bir tık uzaktayız. Açıkçası ben artık arşiv dahi yapmıyorum, çünkü istediğim sanatçı, istediğim müzik türü, şarkı hepsine istediğim zaman ulaşabiliyorum. Elbette yolda giderken, otobüste, takside ya da başka bir yerde duyduğumuz şarkının ismini öğrenme ihtiyacımız devam ediyor. Ama artık bu işlem eskisinden daha kolay ve başarı şansı çok ama çok daha yüksek. Akıllı cihazlar ve bu cihazlardaki uygulamaları kullanarak duyduğunuz bir şarkının ya da müziğin kime ait olduğunu hızlı ve doğru bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Hatta aynı şarkının ya da müziğin farklı alternatiflerini de görebiliyorsunuz. Bu hafta duyduğunuz bir şarkının kime ait olduğunu öğrenebilmenizi sağlayacak çeşitli uygulamaları sizler için derledik…

Shazam

Listenin en başındaki uygulama birçok kişinin şimdiye kadar kullandığı en başarılı uygulamalardan birisi olan Shazam. Hem Android hem de iOS sürümü olan uygulama ile duyduğunuz şarkıların hızlı ve doğru bir şekilde ismini ve kime ait olduğunu bulabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey şarkıyı duyduğunuz anda uygulamayı açmak ve tanımla düğmesine basmak. Sonrasında uygulama işini gayet başarılı bir şekilde yaparak size şarkı ile ilgili bilgileri veriyor. Hatta şarkının sözlerini bile görebiliyor, Spotify ya da Deezer hesabınız varsa şarkıyı dinleyebiliyorsunuz da. Bunun haricinde çeşitli listelere de ulaşabiliyor ve Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabiliyorsunuz.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shazam.android

iOS: https://itunes.apple.com/app/shazam/id284993459?mt=8

SoundHound

Kafanıza bir şarkı takıldı ama bir türlü ismini hatırlayamıyorsunuz ya da bir şarkı duydunuz ismini öğrenmek istiyorsunuz. İşte SoundHound bu durumda kullanabileceğiniz bir uygulama. Hem Android hem de iOS sürümü olan uygulamayı kullanarak aradığınız şarkıyı bulabiliyorsunuz. Şarkıyı duyduğunuzda uygulamanın düğmesine dokunarak şarkı ile ilgili bilgileri alabiliyorsunuz. Kafanıza takılan şarkıyı mı? Yine uygulamanın düğmesine tıklayarak şarkıyı söylemeniz yeterli. Uygulama söylediğiniz şarkının hangisi olduğunu buluyor. Ama bu biraz sizin yeteneğinize kalmış bir şey, yani her zaman başarı elde etmek mümkün değil. Akıllı telefonlara akıl okuma özelliği geldiği zaman neden olmasın?

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.melodis.midomiMusicIdentifier.freemium&hl=tr

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/soundhound-music-search-recognition/id355554941?mt=8

Musixmatch

Aklınıza takılan bir şarkıyı öğrenmenin bir diğer yolu ise sözlerini kullanarak şarkıyı aramak. İşte bu noktada Musixmatch uygulaması devreye giriyor. Bu uygulamayı kullanarak aklınıza takılan şarkının sözlerini giriyorsunuz ve karşınızda aradığınız şarkı. Uygulamayı ayrıca Spotify, YouTube, Pandora, Apple Music, SoundCloud, Google Play Music gibi çeşitli müzik hizmetlerinde dinlediğiniz şarkıların sözlerini görmek için de kullanabiliyorsunuz. Bu arada uygulamanın Android Wear ve ChromeCast desteği olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Uygulamanın hem Android hem de iOS sürümü bulunuyor.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.musixmatch.android.lyrify&hl=tr

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/musixmatch-lyrics-finder/id448278467?mt=8

Cevap bırakın