Dürbün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Püf Noktalar

0

Dürbün, en kısa “uzakta yer alan objeleri çok daha yakındaymış gibi gösteren bir çeşit optik araç” olarak tanımlayabiliriz. Silindir görünümünde ve her birinin her iki uç tarafına konumlandırılmış yakınsak mercek bulunan bir araçtır. Her bir dürbünün büyütme yeteneği çok farklı olabilir. Dürbünün üzerinde bulunan rakamlardan biri dürbünün sahip olduğu gücü diğeri ise mm olarak objektif çapını gösterir. Diğer bilinmesi gereken bir konu da dürbünün büyütme yeteneği arttıkça görüş alanında daralma olacaktır.

Dürbün Satın Alırken Dikkat Edeceğimiz Püf Noktalar

Bir dürbün almaya karar verirken öncelikle kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Hangi amaçla bu dürbünü kullanacağınız. Ne kadarlık bir büyütme yeteneğine sahip olmasını istediğiniz, maliyetinin ne olacağı, büyüklük derecesi, fonksiyonları, ağırlığı ve malzeme kalitesinin ne olması gerektiği sorularına kesin cevaplarınız olmalıdır ki başarılı bir seçim yapabilesiniz.

Dürbünlerin Cisimleri Ne Kadar Büyüteceğini Nasıl Anlarız?

Bunu anlamanın en kolay yolu dürbünün üstünde bulunan ve arada çarpı işareti bulunan 2 sayıdır. Birinci sayı dürbünün büyütme gücünün ne olduğunu ikinci sayı ise dürbünün mm cinsinden mercek açıklığını gösterir. Örnek vermek gerekirse 7×50 orana sahip bir dürbün 50 mm çaplı merceklerle tam 7 kez büyütme yapabilir. Bu değerler arttıkça dürbünün boyutları büyür ve ağırlığı da artmaya başlar. 15 kata büyütmede en ideal sonuçları alabilirsiniz. 16’dan sonra hem görüntüde bozulmalar oluşur hem de net görüntü almak için dürbünü sabitlemek yani titretmemek gerekir.

Dürbünün üzerinde genelde Dioptrik Düzeltme fonksiyonu mevcuttur. Böylece kullanıcının göz kusurlarından dolayı yaşadığı netlik kaybını buradan yapacağı ayar ile ayarlayabilir. 

Kullanım Amacına Göre Uygun Seçim Yapmalısınız

Keyif Amaçlı: Keyif amaçlı kullanabileceğiniz dürbün hem çok ağır olmamalı hem de abartılı büyütme oranıyla görüntü bozulmasına sebep olmamalıdır. 7X50 ve yakın oranlar en ideal seçim olabilir.

Denizcilik Amaçlı : Eğer satın alacağınız dürbünü bir deniz taşıtında kullanacaksanız en azından suya dayanıklı ve paslanmayan modelleri tercih etmelisiniz. Ek olarak mesafe ölçmesi, tam su geçirmezlik ve pusulası olması da kullanımda ciddi yarar sağlar.

Avcılık Amaçlı : Avcılık sporu ile uğraşanların avlanma yapacakları hayvanın avlanma mesafesi dürbün satın alırken gözetilmedir. Kuşlarla ilgili bir av söz konusuysa elbette büyütme oranı yüksek olmadır. Daha yakın alanda yapılan avlanmalarda yüksek büyütme oranlarına ihtiyaç duyulmaz. Tripod takılabilir olması bir avantajdır.

Gökyüzünü İncelemek Amaçlı: Bu kategoride dürbün yerine teleskop kullanmak gerekir. Gökyüzü faaliyetlerini izlemek için dürbün çok doğru bir tercih olmayacaktır.

Kuş Gözlemek Amaçlı: Kuş gözlemek için aşırı yüksek olmasa da netlik bozulmadan takip yapabilmeniz için yüksek sayılabilecek oranlarda dürbün tercihi yapılmalıdır. 8×40 ve 10×50 aralığında bir oran işinizi görecektir. Yine tripod takılabilir olması bir avantaj olacaktır.

Güvenlik ve Askeri Amaçlı : Bu kategori özel üretilen ve gece görüş, lazer ile mesafe ölçümü vs. gibi ekstra teknolojik özellikleri olan dürbünlerdir.

Dürbünde her ne kadar ideal olabilecek büyütme oranlarını belirtsek de aynı özelliğe sahip bir dürbünün aynı objeye yönelik büyütme oranı bir kişi için yeterliyken diğer bir için tercih çok daha fazlası veya azı olabilir. O yüzden dürbün satın almadan önce mutlaka mağazalarda tercih ettiğiniz modelleri elinize alarak deneyimleyiniz.

MediaMarkt Mağazalarına giderek hem dürbünleri inceleyebilir hem de tecrübeli satış temsilcilerinden yardım alabilirsiniz.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/category/_dürbünler-465691.html

 

 

Cevap bırakın